Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Vademecum – jedyna tego rodzaju impreza

Data: 25.04.2018 r., godz. 11.00   
Rozmowa z Grażyną Kapaon, prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska.
Edyta Nowak-Kokosza: 29 kwietnia odbędzie się coroczne wydarzenie „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Która to już edycja?

Grażyna Kapaon: – To XIV edycja tej plenerowej imprezy. W tym roku jest szczególna, ponieważ równo 200 lat temu 25 kwietnia 1818 roku Ludwika Zdzieborska i Jan Norwid pobrali się w kościele parafialnym w Sulejowie.

Co tym razem zaplanowano?

– Zasadniczo impreza nie będzie różniła się formą od wcześniejszych edycji. Będzie rekonstrukcja szlacheckiego wesela rozłożona w czasie czterech godzin, zaczynając od zrękowin i błogosławieństwa nowożeńców przy kościele w Strachówce (godz. 12.00), przejazd bryczek i całego weselnego orszaku do Sulejowa (godz. 13.00).
Do kościoła w Sulejowie zapraszamy na koncert (godz. 13.50) i obrzęd zaślubin (godz. 14.30). W tym roku z koncertem „Tango d'amore” wystąpi aktor młodego pokolenia Artur Gotz, który będzie śpiewał teksty Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana, Józefa Czechowicza, Kabaretu Starszych Panów.
Potem powrót do Strachówki i na terenie przy Szkole Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce przywitanie pary młodej chlebem i solą (godz. 15.30), tradycyjny polonez (godz. 15.40), oczepiny (godz. 15.50) i walc (godz. 16.00). Będzie tort weselny (godz. 16.10), XIX-wieczny salonik, a w fotobudce goście będą mogli zrobić sobie stylizowane zdjęcie. Dla uczestników przygotowujemy okolicznościowe gadżety, kubki, torby, przypinki i inne.

Dlaczego warto wziąć udział?

– Vademecum to pewnie jedyna tego rodzaju impreza w powiecie wołomińskim i nie tylko. To okazja, aby przejechać się bryczką czy wozem konnym w ślubnym orszaku, zatańczyć poloneza, posłuchać pięknego koncertu. Odpocząć w pięknej scenerii mazowieckiej równiny. Serdecznie zapraszamy.