Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Na bakier z ośrodkiem w Poświętnem?

Data: 25.04.2018 r., godz. 11.00   
23 marca w Urzędzie Gminy w Poświętnem odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych, Ładu i Porządku Publicznego. Pierwszym z punktów spotkania była sytuacja ośrodka zdrowia. Wiele zastrzeżeń co do sprawności jego działania mają mieszkańcy.
W ostatnich miesiącach mieszkańcy gminy Poświętne uaktywnili się na swoim forum na Facebooku. Często komentowanym tematem jest ośrodek zdrowia.

Numerki palcem pisane

– Po raz kolejny brak pediatry w naszym cudownym ośrodku. Nie dość, że pediatra jest tylko 2 razy w tygodniu, to kiedy bym nie potrzebowała, nigdy pani nie ma. Każdy ma prawo do zwolnienia, choroby czy urlopu, ale nasz szanowny wójt nie mógł uwierzyć, że nie ma zastępstwa (nigdy zastępstwa nie było) – pisze mieszkanka.
– Moje pytanie brzmi po raz kolejny: dlaczego w innych sąsiednich miejscowościach jest jakoś normalnie? A tu u nas zawsze coś – dodaje.
– Dlaczego my, mieszkając tu w tej gminie, mamy się wypisywać, skoro należymy do tej gminy? Teraz to nie problem jechać do Wołomina, Ostrówka czy Stanisławowa do ośrodka, który nam odpowiada, ale może czas na zmiany – zauważa.
– Ja byłam przedwczoraj o godzinie 7.48 (ośrodek otwarty od 7.20/7.30) zapisać mamę na popołudnie do lekarza i... Nie ma numerków. Dzień wcześniej mama była o 8.10 i też się nie dostała... A wyniki badań są w karcie i podobno nie można ich sobie wziąć, tylko trzeba umówić się na wizytę do lekarza... – pisze pani Martyna.
– Z tego, co ludzie tu piszą, to stanie w kolejce od 5 rano, jak po wersalkę w PRL-u, to chyba lekka przesada – komentuje pan Andrzej.
– Niektórzy to nawet zapisują się na dwa dni przed wizytą. A niektórzy muszą swoje odstać, żeby się zapisać. Widać, że są równi i równiejsi – podkreśla pani Ewa.
– Te numerki są palcem pisane – pisze pan Dominik i zaznacza, że zazwyczaj pacjenci nie wchodzą według nich do lekarza.
– Powinni lekarze mieć, np. 1 godz. dziennie na wypisywanie tylko recepty, a resztę na leczenie chorych. W innych przychodniach się sprawdza – proponuje pani Iza.
W innym miejscu pan Andrzej mówi, że przeniósł się do ośrodka w Ostrówku, gdzie wizyty są bez większych opóźnień do 18.00.
Warto dodać, że usługę świadczy tam lekarz prowadzący własną działalność gospodarczą. Przez Internet (e-rejestracja) można zapisać się do dowolnego lekarza na konkretny termin. Można też telefonicznie lub elektronicznie zamówić receptę i odebrać ją w przychodni, bez wizyty u lekarza.

Brak lekarzy


W celu wyjaśnienia tego stanu rzeczy, na komisję został zaproszony Mieczysław Romejko, dyrektor ds. medycznych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Mińsku Mazowieckim.
– Teraz jest sytuacja kryzysowa, jak w całej opiece zdrowotnej – brakuje nam bardzo pracowników. Szczególnie lekarzy. Staramy się tę ciągłość zabezpieczyć. Jest nieźle, jeśli chodzi o pediatrów. Za mało mamy lekarzy. Będę dziś rozmawiał (23 marca – przyp. red.), żeby jeszcze jeden lekarz tutaj do państwa przyszedł. W zależności od tego, jak NFZ będzie się ustosunkowywał do możliwości rozszerzenia zakresu, tak będziemy starali się robić – mówił dyrektor Romejko.
– Jest nowa pani doktor Zalewska, która jest internistą i nefrologiem. Rozstaliśmy się z panią dr Powałą-Puchałą, która wypowiedziała umowę z dniem 1 marca. Próbowaliśmy ją przekonać, żeby pozostała, ale biorąc pod uwagę jej kwalifikacje lekarza, nie możemy płacić więcej niż lekarzom ze specjalizacją. Nie możemy płacić 130 zł za godzinę lekarzowi niemającemu kwalifikacji. Mamy jeszcze lekarza Syryjczyka, który pracuje w ośrodku w Dobrem, Mińsku Mazowieckim i tutaj przyjeżdża do Poświętnego – dodał.
– Otrzymaliśmy decyzję sanepidu. Mieli zastrzeżenia do ciągów wentylacyjnych, ale po wyjaśnieniach pana wójta i pana inżyniera przedłużył wykonanie robót do 2019 r. – stwierdził dyrektor.
– Jak wygląda stan osobowy w naszym ośrodku? – spytał przewodniczący komisji, radny Stanisław Laskowski.
– Są 3 panie pielęgniarki, pani rejestratorka, jest pani z medycyny szkolnej i lekarze: stomatolog i 3 lekarzy medycyny rodzinnej. Jeszcze przydałoby się 2 lekarzy, żeby ośrodek przyjmował w godz. 8.00-18.00 – wyjaśnił dyrektor Romejko.
– Chcemy zrobić tak, żeby nie było numerków. Jeśli lekarz będzie od 8.00 do 18.00, to praktycznie wszyscy pacjenci powinni być przyjęci – zauważył pan Romejko i dodał, że nie ma ograniczeń w przyjęciu pacjentów przez lekarza. – Może być jedynie ograniczenie wynikające z możliwości przyjęcia tych pacjentów.
– Czy jest możliwość wydelegowania jednej z pielęgniarek na przeszkolenie, aby wypisywała recepty tylko dla potrzebujących? – spytał radny Laskowski.
– Jest to projekt, który nie został wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia. Zakładał, że panie pielęgniarki mogłyby wypisywać recepty. Jeszcze w Polsce nie ma takiej możliwości, ponieważ obowiązuje dalej zasada, że nie można wypisać recepty bez zbadania pacjenta – odpowiedział pan Romejko.
Na końcu dyskusji w tym punkcie głos zabrał wójt Jan Cymerman, który poinformował, że odebrał decyzję zatwierdzającą modernizację ośrodka zdrowia.
– Płacimy bardzo dużo za olej opałowy, bo ciepło ucieka dachem. Zobaczymy, czy będą jakieś programy dofinansowujące, jeśli tak to od razu składamy na termomodernizację. Przy okazji poprawilibyśmy cały ośrodek, żeby dopasować go do standardów unijnych i ewentualnie potem starać się o specjalistę ginekologa, bo musi być gabinet z łazienką – powiedział.

Wójt nie podał konkretnej informacji w sprawie końca remontu ośrodka i jego kosztorysu.

Czy z posiedzenia komisji coś wyniknie? Jak długo mieszkańcy mają czekać na realne zmiany?

Protokół i nagranie z komisji dostępne w BIP urzędu.
http://www.poswietne.bip-e.pl/pos/komisje-rady-gminy/posiedzenia-komisji/13450,Posiedzenie-Komisji-Zdrowia-Spraw-Socjalnych-Ladu-i-Porzadku-Publicznego-w-dniu-.htmlRafał Orych