Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

150 widzów na premierze filmu o Karskiej!

Data: 25.04.2018 r., godz. 11.00   
W ostatnią niedzielę odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Chrzęsne Wincentyny Karskiej”. Trudno jest pisać o wydarzeniu, którego jest się współautorem. Dlatego recenzję filmu zostawię czytelnikom.
Wszak w ciągu kilku miesięcy urzędnicy powiatu wołomińskiego zamieszczą go w Internecie. Póki co, dokument można będzie zobaczyć także na kolejnych seansach oraz płytach DVD wydanych przez starostwo.
Ja tymczasem pozwolę sobie nakreślić emocje towarzyszące twórcom filmu (jest nas pięcioro). Mimo że od początku prac nad filmem wiedzieliśmy, że robimy coś ważnego (uwiecznienie ostatnich świadków historii) i od początku czuliśmy wsparcie pracowników starostwa, to mieliśmy obawy, jak film zostanie przyjęty.
Czy frekwencja na premierze dopisze? Czy rodzina Wincentyny Karskiej – ludzie, którzy ją przecież pamiętali – będzie zadowolona z efektu końcowego nagrań? Czy wreszcie przychylnym okiem spojrzą na film mieszkańcy Chrzęsnego? Czy poczują się dumni z wielkiej historii ich miejscowości? Odpowiedź na wszystko przyszła w niedzielę. Na premierę przybyło ponad 150 widzów! Wyświetlano go w dwóch miejscach: w jednej z pałacowych sal oraz na zewnątrz – w przyjemnej, wieczornej atmosferze osiemnastowiecznego parku. Na film przybyli członkowie rodziny ostatnich właścicieli Chrzęsnego, panie Wiśniewskie z dziećmi i wnuczkami oraz pan Andrzej Higersberger z rodziną. Ich reakcja po seansie była wzruszająca. Członkowie rodu, niegdyś wyrzuconego i ograbionego z tego miejsca, poczuli, że cały czas są częścią nie tylko przeszłości, ale i współczesności Chrzęsnego. Dla mnie było to najbardziej osobiste przeżycie.
Jako twórcy dziękujemy panu wicestaroście Adamowi Łossanowi. To dobrze, że powiat buduje pozytywną atmosferę wokół pałacu. Dziękujemy świadkom historii, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami w filmie. Rodzinie Wincentyny – pani Wandzie Wiśniewskiej, pani Ewie Wiśniewskiej-Zuchowicz i panu Zdzisławowi Ludwikowi Wiśniewskiemu. Dziękujemy mieszkankom Chrzęsnego – paniom Krystynie Trojanek, Stanisławie Karolak i Halinie Szczepińskiej.
Film nie mógłby powstać, gdyby nie ogromna wiedza Piotra Szymona Łosia. Dziękujemy jego pracodawcy – stacji Radio dla Ciebie za możliwość skorzystania z archiwalnych nagrań dotyczących Chrzęsnego. Podziękowania należą się także naszym pilotom drona – panom Grzegorzowi Boguszewskiemu i Michałowi Laskowskiemu.
Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Wołominie, a szczególnie paniom Katarzynie Pazio i Henryce Michalczewskiej oraz załodze Pałacu w Chrzęsnem.Marcin Ołdak