Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Chrzęsne Wincentyny Karskiej

Data: 12.04.2018 r., godz. 11.00   
To będzie ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców okolicy, ale i wszystkich miłośników historii. W niedzielę, 22 kwietnia o godz. 16.00 w pałacu w Chrzęsnem (gmina Tłuszcz) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Chrzęsne Wincentyny Karskiej”.
Pomysł na stworzenie filmu narodził się rok temu. Czworo członków Klubu Historycznego z Jasienicy – Bogusława i Waldemar Brzezińscy oraz Beata i Ireneusz Falowie – pracowali właśnie nad swoim drugim filmem dokumentalnym. Ci niezwykli miłośnicy historii utrwalali na kamerach i dyktafonach relacje najstarszych mieszkańców swojej wioski i montowali je w formie filmów dokumentalnych. Rezultaty ich pracy przechodziły oczekiwania. Kolejne filmy – „Zwykły dzień” o zniszczeniu Jasienicy przez jednostki frontowe w 1944 roku oraz „Siódmego dnia” o lotniku, weteranie kampanii wrześniowej z Jasienicy – zaskakiwały profesjonalizmem montażu, ścieżką dźwiękową, animacjami itp.
Już wcześniej miałem okazję poznać członków klubu z Jasienicy. Zainteresowałem ich tematyką pałacu w Chrzęsnem. Po kilku miesiącach naszej pracy powstał film. Bohaterką dokumentu jest Wincentyna Karska, ostatnia – przez ponad 50 lat! – właścicielka pałacu. Dotarliśmy do najstarszych członków rodziny oraz dawnych mieszkańców dworskich czworaków. Efekt to trwająca przez ponad godzinę, historyczna podróż od końca XIX stulecia i czasów przyjazdów do Chrzęsnego wielkiego Podkowińskiego aż do śmierci Karskiej w 1957 roku. W filmie wykorzystaliśmy wiele niepublikowanych dotąd zdjęć i archiwalne nagrania Radia Dla Ciebie.
Mam nadzieję, że film spodoba się odbiorcom. Szczególnie mieszkańcom okolicy. Cieszę się, że starostwo powiatowe buduje dobry klimat wokół pałacu i wspiera tego typu inicjatywy. Zapraszam w imieniu twórców na premierę 22 kwietnia o godz. 16.00 w pałacu w Chrzęsnem.Marcin Ołdak