Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Rynek nieruchomości w powiecie wołomińskim

Data: 29.03.2018 r., godz. 11.00   
W niniejszym zestawieniu przeliczono ponad 1200 ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości w obszarze powiatu wołomińskiego. Dla uproszczenia pominięto podział na rynek pierwotny i wtórny. Celem było zbadanie dostępności nieruchomości i ich cen.
Tak jak można by się tego spodziewać, ceny rosną wraz ze zbliżaniem się do Warszawy. Średnia cena zakupu mieszkań w powiecie – 5050 PLN za metr – jest o 2 do 4 tys. mniejsza niż w Warszawie, gdzie ceny kształtują się w przedziale 7754 na rynku pierwotnym i 9164 na rynku wtórnym (wg raportu Bankier.pl). Najdrożej w powiecie jest w Ząbkach, gdzie cena metra mieszkania wynosi 5378 PLN, zaś średnia cena działki to ponad milion złotych (!) przy średniej cenie metra ziemi 638 PLN. Ząbkom po piętach depczą Radzymin (5207 PLN za metr mieszkania) i Marki (5121 PLN). Pod względem ceny metra działki na drugim miejscu znajduje się Zielonka (450 PLN za metr), zaś Marki dopiero na trzecim (423 PLN). Ceny metra kwadratowego domu najwyższe są w Markach (4304 PLN), Ząbkach (3985 PLN) i Kobyłce (3666 PLN).
Na przeciwległym biegunie znajduje się gmina Tłuszcz, gdzie średnia cena metra mieszkania jest najniższa w powiecie i wynosi 3729 PLN. Najniższe ceny za metr działki znajdujemy w Jadowie, natomiast najniższe oferty sprzedaży działki to znów gmina Tłuszcz: 105714 PLN, przy średniej cenie metra 53 PLN i średniej powierzchni 1974 metrów kwadratowych. Najtańszy metr kwadratowy domu można nabyć w Strachówce (2093 PLN), zaś najtańsza powierzchnia działki budowlanej jest dostępna w Poświętnem (średnio 49 PLN za metr).

Marka miejscowości

Na rynku wynajmu mieszkań najwyższe ceny notujemy w Markach (1900 PLN), przy czym najwyższa średnia cena wynajmu metra mieszkania występuje w Ząbkach (31 PLN). Wynosi 150% najniższej średniej ceny (20 PLN) w Kobyłce. Ceny bezwzględne między tymi miejscowościami nie różnią się aż tak drastycznie (1550 do 1366 PLN), gdyż oferowany w Ząbkach średni metraż jest o wiele mniejszy (49 w Ząbkach do 67 m w Kobyłce). Najtańsza miejscowość pod względem wynajmu mieszkania to stolica powiatu – Wołomin, gdzie średnia cena wynajmu to 1066 PLN, ze względu na licznie oferowane małe metraże i kawalerki (średni oferowany metraż – 40 m kw). Cena ta jest dwukrotnie mniejsza niż mieszkania o podobnej wielkości w Warszawie (2261 PLN wg Bankier.pl, luty 2018). Średnie ceny wynajmu w całym powiecie również są około dwukrotnie niższe niż w Warszawie. Nawet najwyższa średnia cena wynajmu na metr, która w Ząbkach wynosi 31 PLN, jest znacząco niższa niż warszawska. Biorąc pod uwagę, że dojazd do centrum Warszawy z miejscowości powiatu jest szybszy niż z niektórych (droższych!) dzielnic Warszawy (Rembertów, Wesoła, Ursus), widać, jak wiele w cenie nieruchomości znaczy marka miejscowości i sama nominalna przynależność do miasta Warszawy.

Tylko w miastach

Wypada przy tym zauważyć, że rynek wynajmu nieruchomości ogranicza się do miast powiatu. Na terenach wiejskich w analizowanym zbiorze danych nie stwierdzono tego rodzaju ofert. Podobnie oferty wynajmu lokali użytkowych ograniczają się do dużych miejscowości. Zapewne w mniejszych ośrodkach jest to na tyle płytki rynek, że rzadko pojawiają się publiczne oferty. Najwyższa średnia cena metra oferowanych lokali użytkowych jest notowana w Zielonce (57 PLN), co przy najniższej średniej cenie wynajmu (2600 PLN) oznacza, że oferowane są przeważnie małe lokale. Najtańsza miejscowość na wynajęcie dużego lokalu użytkowego to Wołomin, gdzie średnia cena metra lokalu wynosi 25 PLN przy średnim oferowanym metrażu 186 m kw. Z jednej strony jest to rezultat podaży dzięki inwestycjom budowlanym (nowe centrum handlowe, nowe budynki przy ulicach Wileńskiej i Miłej), z drugiej – słabego popytu wynikającego z trudności, jakie ma lokalny handel i upadku dawnych właścicieli nieruchomości w mieście: SK banku i SKOK-u Wołomin.

Potencjał wzrostu cen

Porównanie cen między miejscowościami powiatu pokazuje, że w Kobyłce i Wołominie wciąż jest potencjał wzrostu cen, szczególnie wynajmu. Droższe są te miejscowości, które od lat mają dobre połączenie samochodowe z Warszawą (Marki, Ząbki). Wołomin i Kobyłka zyskają je wkrótce po wybudowaniu zjazdów z trasy S8 i wtedy może wzrosnąć ich atrakcyjność. Wyższe ceny w Zielonce wskazują, że rynek już zareagował na lepsze połączenie tej miejscowości z krajową siecią dróg. Niskie ceny wynajmu mieszkań w Wołominie mogłyby być atutem miejscowości i przyciągać młodych ludzi studiujących i pracujących w Warszawie, gdyby nie fatalna marka stolicy powiatu i katastrofalny wizerunek centrum miasta.Michał Janik

Dziękujemy wołomińskiej firmie Lukas Nieruchomości za pomoc w przeanalizowaniu danych.