Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

W Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów

Data: 29.03.2018 r., godz. 11.00   
Uroczystość odsłonięcia w Wołominie instalacji upamiętniającej Polaków ratujących Żydów była wielokrotnie opisywana. W ostatnią sobotę, 24 marca, po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów. W Wołominie upamiętnienie naszych rodaków stanęło już w 2013 roku. Kilka słów o pomyśle i realizacji.
Pamięć o historii, dbałość o miejsca pamięci zawsze była w polu widzenia Wspólnoty Samorządowej. Budowa upamiętnienia była odpowiedzią na zakłamywanie historii.
Klub radnych Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego wczesną wiosną 2013 roku podjął decyzję o upamiętnieniu Polaków, którzy z narażeniem życia ukrywali w czasie wojny Żydów.
Sposób upamiętnienia miał mieć formę tablicy informacyjnej, tablicy z nazwiskami, i jakąś formę artystycznego wyrazu tych wydarzeń. Do pana Wieńczysława Pyrzanowskiego zwróciliśmy się o pomoc w zaprojektowaniu formy przekazu.
Z kolei do burmistrza Wołomina zwróciliśmy się o zgodę na realizację tego przedsięwzięcia w okolicach skweru przy przejeździe na ul. Sasina. Nie otrzymaliśmy zgody od burmistrza Ryszarda Madziara. Komisja Rady Miejskiej domagała się usunięcia z tekstu „Polakom, którzy ratowali żydowskich sąsiadów przed eksterminacją niemiecką” słowa „niemiecką” i zastąpienia go słowem „faszystowską” lub „nazistowską”. Na to my nie mogliśmy się zgodzić. Czas mijał i trzeba było znaleźć inne rozwiązanie. Zbyt zależało nam na tej sprawie.
Na pomysł realizacji na ścianie tzw. FABRYCZKI przy ul. Orwida 20 wpadł Konrad Rytel.
Obiekt powiatowy, decyzja była bez dyskusji, a miejsce związane z terenami dawnego getta.
Sprawy nabrały przyspieszenia. W dwa tygodnie na kilku spotkaniach z autorem projektu omawialiśmy koncepcję, wstępny projekt i techniczne możliwości realizacji.
Od autora otrzymaliśmy rysunek ołówkiem na kalce formatu A4 i papierową makietę w pudełku po pizzy.
Przekaz artystyczny jest czytelny i wprost. Za rodziną trzymającą obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest ukryta rodzina z opaskami z gwiazdą Dawida. Postacie naturalnej wielkości. Część techniczną wykonaliśmy u mnie w zakładzie.
Płyty z napisami wykonała firma REKWAR pana Krzysztofa Warabidy.
Miejsce przygotowała i montaż na ścianie wykonała firma pana Andrzeja Saulewicza.
Termin odsłonięcia i uroczystość w kościele na Kurkowej podyktowana była kalendarzem Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera i przypadł na 4 października 2013 roku. Nie mogło nas zabraknąć w tym miejscu także w sobotę, 24 marca 2018 roku, w obchodzony po raz pierwszy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.Adam Kopczyński
Przewodniczący Klubu Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego