Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kąty-Wielgi – miejsce historyczne

Data: 29.03.2018 r., godz. 11.00   
W niedzielę, 18 marca w gminie Strachówka odbyły się uroczystości poświęcone 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kościele w Strachówce. Następnie uczestnicy udali się do mogiły z 1863 r. we wsi Kąty-Wielgi, gdzie jak głosi napis, spoczywa „20 dusz”. Rzeczywista ich liczba nie jest jednak znana.
W uroczystościach uczestniczyli samorządowcy i mieszkańcy powiatu wołomińskiego. Obchody swoją obecnością uświetniła I Warszawska Brygada Pancerna z Warszawy Wesołej.

Szumi o nich las

– Witam państwa bardzo serdecznie w ten rześki, marcowy dzień. Pogoda jak zawsze nam dopisuje, więc cieszę się bardzo, że państwo przybyli na nasze uroczystości – rozpoczął Piotr Orzechowski, wójt gminy Strachówka przy mogile we wsi Kąty-Wielgi.
– To wszystko po to, aby uczcić tych dwudziestu, którzy spoczywają w tej mogile. Dwudziestu młodych ludzi, którzy uciekli przed branką do wojska carskiego, bo chcieli walczyć przeciwko nim i wcielić się w wojska powstańcze. Niestety, nie było im to dane. Posłuchajcie państwo, jak szumi ten las. On opowiada tę historię. Nie tylko tych dwudziestu, ale także oddziałów AK, które składały przysięgi przy tych mogiłach. Także bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który (o dziwo, niedawno odkryliśmy tę historię) niespełna kilometr stąd przyjeżdżał do zaprzyjaźnionej rodziny państwa Radziów. Tutaj odpoczywał. Tutaj też na pewno przychodził i modlił się przy tej mogile – mówił.
– Mogiłę w Kątach Wielgi postawiła społeczność parafii w Sulejowie. Za co serdecznie im dziękuję. Pamiętają o mogile. Sto lat niepodległości to jest chwila, a ile cierpień, ile ofiar było trzeba, żeby to osiągnąć. Pamiętajmy o tym dzisiaj, ale także wracając do domu, patrząc na nasze rodziny i naszych bliskich. Musimy zrobić wszystko, aby oni też pamiętali. Szczególnie najmłodsi, żeby była ciągłość uroczystości patriotycznych – dodał.
– Nie musimy przelewać krwi, ale musimy pamiętać i musimy robić wszystko, aby ta pamięć została zachowana dla przyszłych pokoleń. I żeby nigdy więcej nie dochodziło do tego, żeby żołnierz polski musiał przelewać krew za ojczyznę. Niech broni jej w sposób bezkrwawy – podsumował.

Pieśń powstańców styczniowych

– Jak to jest, że zbieramy się co drugi rok w Kątach-Wielgi, co drugi rok w Boruczy? Otóż wnuk powstańca styczniowego, poprzedni prezes śp. Józef Błeszyński, odkrył właśnie, że tutaj są szczątki poległych żołnierzy. Do 140. rocznicy nie było nic, więc zaczęliśmy to odtwarzać. Dzięki niemu. Jest to jutrzejszy (19 marca – przyp. red.) solenizant. Uczcijmy jego pamięć chwilą ciszy – powiedział Eugeniusz Bądzyński, przedstawiciel Związku Inwalidów Wojennych.
– Polska szczyci się dużą ilością powstań. Nie wszystkie, oczywiście, zwycięskie. Tym niemniej z każdego powstania powstaje jakaś pieśń. Z powstania ‘63 roku też powstaje pieśń.
Nie będę śpiewał, bo jest za zimno, ale zadeklamuje:

„Bywaj dziewczę zdrowe, Ojczyzna mnie woła,
Idę za kraj walczyć wśród rodaków koła.
I choć przyjdzie ścigać jak najdalej wroga,
Nigdy nie zapomnę, jak mi jesteś droga.

Po cóż ta łza w oku, po cóż serca bicie?
Tobiem winien miłość, a Ojczyźnie życie.
Pamiętaj, żeś Polka, że to za kraj walka,
Niepodległość Polski to twoja rywalka.

Polka mnie zrodziła, jej piersi wyssałem,
Być Ojczyźnie wiernym, a kochance stałym.
I choć przyjdzie zginąć w ojczystej potrzebie,
Nie rozpaczaj, dziewczę, zobaczym się w niebie”.

Po tych słowach rozbrzmiały gromkie brawa.
Głos zabrali również starosta Kazimierz Rakowski i poseł PiS Piotr Uściński. Następnie miał miejsce Apel Poległych i złożenie wieńców. Ostatnim akcentem było odsłonięcie tablicy informacyjnej poświęconej powstańcom styczniowym. Druga została postawiona w Boruczy. Obie ufundował powiat wołomiński przy współpracy gminy Strachówka. Treść tablic opracował Marcin Ołdak, historyk z Tłuszcza. Warto zaznaczyć, że znajdują się na nich fotografie z odsłonięcia pomnika w Boruczy w 1936 r., która odbyła się w obecności żyjących jeszcze powstańców styczniowych.Rafał Orych