Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Lokalny PiS nie poparł budowy ulicy Wiejskiej?

Data: 15.03.2018 r., godz. 11.00   
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Wołomińskiego reprezentanci gmin naszego powiatu głosowali nad zmianami w budżecie. Starostwo zaproponowało m.in. zdjęcie części kwoty na przebudowę ulicy Warszawskiej i Przemysłowej w Tłuszczu.
Powiat w tym roku planuje zaprojektować tę arterię, a samą jej budowę wykonać w najbliższych latach. Jednocześnie zaproponowano wprowadzenie nowego zadania do budżetu powiatu „Przebudowa ulicy Wiejskiej w Tłuszczu” z kwotą 1,5 mln zł.
– (…) Przebudowa tych ulic to pilne zadanie, szczególnie w kontekście dużej inwestycji, czyli wiaduktu kolejowego w Tłuszczu, istnieje potrzeba, by skorelować i zaprojektować połączenie drogi wojewódzkiej, gminnej i powiatowej w rejonie przejazdu. Dzisiaj w tym miejscu dochodzi do paraliżu miasta, są olbrzymie korki, trzeba bardzo szybko zareagować. Tymczasowa organizacja ruchu, która dziś jest stworzona – to moim zdaniem bardzo omyłkowy pomysł. Ulice Warszawska i Przemysłowa wymagają także zaprojektowania i przebudowy – mówił w swoim wystąpieniu radny Janusz Tomasz Czarnogórski.
– To nierealne, by w 2018 roku jednocześnie zaprojektować i wybudować te ulice – odniósł się starosta wołomiński Kazimierz Rakowski.
– Przypuszczam, że projekt techniczny będzie trwał półtora roku. Czas zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) to minimum pół roku. W przypadku ulicy Wiejskiej mamy już decyzję pozwalającą na budowę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zmodernizować – wyjaśnił starosta.
Głos zabrał radny Robert Szydlik: – Nie chcę być złośliwy, ale mówi Pan, że nie spotkał się z tym, by w pół roku uzyskać ZRID. Co zmieniło się od grudnia, gdy uchwalany był budżet? Na kolejnych sesjach, miesiąc w miesiąc wciąż zachodzą głębokie zmiany. Rodzi to wrażenie, że jest to nieustanna prowizorka.

Wielkie emocje

Zmiany w budżecie Powiatu Wołomińskiego zostały ostatecznie przyjęte. Choć głosowanie, delikatnie mówiąc, nie było jednomyślne. Mieszkańcy Tłuszcza mogą się spodziewać budowy ulicy Wiejskiej i zaprojektowania przebudowy ulic Warszawskiej i Przemysłowej. Tymczasem kilka dni później podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tłuszczu wielkie emocje wzbudziły słowa jedynej radnej powiatowej obecnej na obradach – Magdaleny Suchenek. Radna, referując przebieg ostatniej sesji w powiecie, powiedziała: – Niestety, moi koledzy pięknie mówili o potrzebie zrobienia ulicy Warszawskiej i Wiejskiej, ale nie zagłosowali za budżetem. Po tych słowach przez salę przeszedł pomruk niezadowolenia.
– Którzy koledzy, proszę nazwiska? – zapytał przewodniczący osiedla Centrum Andrzej Kruk.
– PiS – odparła krótko radna. – Pan Szydlik i pan Czarnogórski nie głosowali za tym, żeby zwiększyć środki w budżecie na budowę ulicy Wiejskiej.

Kondycja samorządu

Słowa radnej Magdaleny Suchenek zmuszają do zastanowienia się nad kondycją naszego samorządu. Czy reprezentantami lokalnej społeczności powinni być członkowie partii politycznych, którzy podczas ważnych głosowań bywają ograniczani dyscypliną partyjną? Czy warto postawić raczej na sprawdzonych, bezpartyjnych działaczy lokalnych?
W latach 2010-2014, gdy starostą wołomińskim był Piotr Uściński z Prawa i Sprawiedliwości, nakłady inwestycyjne powiatu na gminę Tłuszcz wynosiły ok. 895 tysięcy złotych. W obecnej kadencji od 2014 roku, gdy starostą jest bezpartyjny, doświadczony samorządowiec Kazimierz Rakowski, a członkiem zarządu również bezpartyjny Mariusz Dembiński, powiat skierował do Tłuszcza blisko 2,5 mln zł! Liczby mówią same za siebie.

Co najmniej dziwne

O tym, jak współpracuje się z radnymi powiatowymi, zapytałem wójtów Strachówki i Jadowa.
– Powtórzę raz jeszcze swoje słowa sprzed kilku miesięcy, radny Szydlik zapewniał, że będzie godnym następcą zmarłego Stanisława Żaka. Niestety, tak się nie stało, nie odczuwam pomocy z jego strony, podobnie jest z radnym Czarnogórskim – twierdzi Dariusz Kokoszka, wójt Jadowa.
Wójt Strachówki Piotr Orzechowski z kolei nadmienia: „Gdy ważyły się losy budowy pomnika w Księżykach – pomnika, który jest zaczątkiem przyjaźni polsko-armeńskiej na niwie lokalnej i może przyciągnąć zagranicznych inwestorów, nie tylko nie uzyskałem żadnej pomocy od radnego Szydlika, ale wręcz miałem wrażenie, że torpedował ten projekt. Jestem w stanie zrozumieć lokalną polityczną walkę, gdzie za ten pomysł uderzano w starostę Rakowskiego i pośrednio w moją osobę. Ale umniejszanie zasług dla Polski króla Kazimierza Wielkiego przez radnego powiatowego jest co najmniej dziwne – uważa wójt Orzechowski.Marcin Ołdak