Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Szlachetne zdrowie

Data: 15.02.2018 r., godz. 11.00   
W środowe popołudnie, 10 stycznia odbyło się posiedzenie Komisji Finansowej Rady Powiatu Wołomińskiego, której przewodniczy Tomasz Kalata. Miejscem spotkania była sala konferencyjna przy Stacji Dializ w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.
W posiedzeniu uczestniczyło kierownictwo szpitala: Andrzej Gruza – dyrektor, Sławomir Janus – zastępca dyrektora ds. lecznictwa, Urszula Starużyk – zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, Tomasz Boroński – zastępca dyrektora ds. administracyjno-eksploatacyjnych i Jarosław Pohl – główny księgowy oraz radni powiatowi z Komisji Finansowej ze starostą wołomińskim Kazimierzem Rakowskim.
Poruszano tematy finansów szpitala, nadwykonań z 2012 i 2013 roku, za które NFZ nie zapłacił i dlatego szpital wystąpił na drogę sądową. Za 2012 roku NFZ miał zobowiązania wobec szpitala za nadwykonania na ponad 5 mln, w wyniku ugody sądowej NFZ zapłaci 3,2 mln (to około 60 % zobowiązania).

Budżet Szpitala MBNP w Wołominie to około 70 mln, natomiast zobowiązania finansowe wynoszą ok. 30 mln, z czego 13 mln to kredyt bankowy. Obecnie dużym problemem placówki jest niedostateczna ilość lekarzy, w tym brak lekarzy rezydentów na oddziałach: SOR, OITM, neonatologii oraz lekarzy radiologów i anestezjologów.

Dyrekcja dokłada wszelkich starań, aby wypełnić grafiki dyżurów lekarzy i pielęgniarek. Zwraca też uwagę, że personel szpitala jest w „dojrzałym wieku” i należy dołożyć starań, aby pozyskiwać młodych pracowników. Najbardziej obłożonymi oddziałami są neurologiczny i internistyczny, pacjentów jest tak dużo, że zdarza się, iż trzeba dostawiać łóżka na korytarzach.

Szpital w Wołominie szczyci się nowoczesną Stacją Dializ, wykonuje wiele operacji zaćmy czy endoprotezy, ale oczekiwanie na te zabiegi jest kilkunastomiesięczne. W 2017 r. wybudowano lądowisko dla helikopterów. Pod koniec ubiegłego roku został złożony wniosek w ramach RPO WM 2014-2020 na dofinansowanie budowy SOR i poradni specjalistycznych na około 8,5 mln złotych. Łączny koszt budowy i wyposażenia to prawie 90 mln złotych. Jednak wybudowanie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego niewątpliwie poprawi warunki leczenia, nową jakość odczują zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala.Magdalena Suchenek,
radna powiatu wołomińskiego