Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Mistrzowie zawodu z Zielonki

Data: 21.12.2017 r., godz. 11.00   
Finał międzynarodowego projektu ,,Mistrzowie zawodu. Praktyki zawodowe w krajach europejskich” w Zespole Szkół w Zielonce.
W Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce dobiega końca realizacja rocznego projektu ,,Mistrzowie zawodu. Praktyki zawodowe w krajach europejskich”. W realizacji projektu wzięło udział 49 uczniów szkoły, kształcących się w zawodach; technik hotelarstwa, technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej, technik elektryk i technik informatyk.

Rozwijanie kompetencji

Aby odbyć miesięczną praktykę zawodową stażyści wraz z opiekunami wyjechali do Lizbony – stolicy Portugalii oraz do Granady i Walencji w Hiszpanii.
Wyjazd poprzedził intensywny kurs branżowego języka angielskiego i hiszpańskiego oraz zajęcia z zakresu kultury państw, w których odbywały się staże.
Celem projektu było rozwijanie kompetencji branżowych, przedsiębiorczości wśród uczniów, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, porównanie standardów pracy w Polsce, Hiszpanii i Portugalii.
Staże techników hotelarstwa odbywały się w takich hotelach jak 5-gwiazdkowy PALAU DE LA MAR w Walencji i ABBA w Granadzie. Staże techników informatyki, elektroniki i energetyki odnawialnej w firmach KEYTO INFORMATYCA, ELECTRONIKA C&C oraz EURENER ENERGIA SOLAR w Walencji.
W Lizbonie informatycy szkolili się w nowoczesnym Centrum Szkoleniowym CINEL.

Piękno miasta

Oprócz doświadczeń i zdobytych umiejętności zawodowych uczniowie uczestniczyli w bogatym programie kulturowym. Grupa z Lizbony oprócz stolicy poznała inne ciekawe zakątki Portugalii, takie jak: Obidos, Sintra, Coimbra, Fatima.
Grupa z Walencji szczegółowo poznawała to piękne miasto z jego niepowtarzalną starówką, czarującymi plażami i jedynymi w swoim rodzaju perłami architektonicznymi.
Grupa z Granady zapamięta piękne tarasy i miejsca widokowe, dzielnicę Albazin, wizytę w Alambrze.
Praktyki w środowisku międzykulturowym umożliwiły naszym uczniom nawiązanie nowych znajomości również tych zawodowych, nauczyły samodzielności, dojrzałości i opanowania w sytuacjach stresujących.

Na drodze rozwoju

Uczestnicy projektu otrzymali: certyfikaty językowe, kulturowe i potwierdzające odbyty staż oraz Europassy. Dokumenty te staną się częścią ich zawodowego portfolio i będą świadczyły o zdobytych przez nich umiejętnościach.
Dzięki udziałowi w Projekcie młodzież Zespołu Szkół w Zielonce miała możliwość stawiać pierwsze kroki na drodze rozwoju zawodowego w renomowanych firmach zagranicznych
i pozyskała niezapomniane wrażenia z pobytu w innych krajach.RD