Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Patron dla MOS w Zielonce

Data: 21.12.2017 r., godz. 11.00   
W piątek, 15 grudnia o godz. 12.00 w sali widowiskowej OKiS w Zielonce rozpoczęła się uroczystość nadania patrona Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Zielonce.
W uroczystości udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmu – Stanisław Tyszka, burmistrz miasta Zielonka – Grzegorz Dudzik, Jacek Pac jako przedstawiciel organu prowadzącego, rodzina Jerzego Bartnika: wdowa Ewa Bartnik oraz dwie córki – Ewa i Magda, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratora Oświaty, przedstawiciele Ambasady USA i W. Brytanii, dyrektorzy szkół z Zielonki, komendant Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, komendant komisariatu w Zielonce.
Jerzy Bartnik „Magik” jest najmłodszym kawalerem wojennego orderu Krzyża Virtuti Militari. Rodzinnie związany z Zielonką. Tu mieszkała jego babcia Zofia Olbrychtowa z d. Słońska, założycielka pierwszych kompletów szkolnych w Zielonce po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Ojciec Jerzego to oficer legionowy. Walczył w Powstaniu Śląskim, na Górze św. Anny odniósł ciężkie rany.
Jerzy Bartnik został zaprzysiężony do Armii Krajowej, kiedy skończył 13 i pół lat. W Powstaniu Warszawskim przeszedł szlak bojowy kanałami: Wola – Muranów, Stare Miasto – Żoliborz, Stare Miasto – Śródmieście. Trzykrotnie był ranny, stracił prawe oko.
Z okazji nadania patrona Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Zielonce nauczyciele wraz z młodzieżą przygotowali rozbudowany program artystyczny opracowany przez Justynę Cedrowicz i Mariusza Chwedczuka. Odśpiewano m.in. pieśń o Jerzym Bartniku. Wyświetlony został również film – wywiad z Jerzym Bartnikiem.
Uroczystość nadania imienia Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Zielonce uświetniło poświęcenie i przekazanie sztandaru ufundowanego przez Ewę Bartnik.RD