Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Przede wszystkim służę mieszkańcom

Data: 21.12.2017 r., godz. 11.00   
Z radną powiatową Magdaleną Suchenek rozmawia Marcin Ołdak.
Marcin Ołdak: Na jednej z ostatnich sesji Rady Miejskiej w Tłuszczu znalazła się pani w ogniu pytań dotyczących powiatowych dróg etc. Udało się znaleźć na nie odpowiedzi?

Magdalena Suchenek:
– Dla mnie to nie było zaskoczenie. Wiele zgłaszanych spraw było już wówczas w trakcie załatwiania. Po sesji spotkałam się natomiast z Panem naczelnikiem WID Andrzejem Noconiem i rozmawialiśmy o stanie zaawansowania wielu inwestycji.
Jeżeli chodzi o Postoliska, to spotkaliśmy się także z księdzem proboszczem Waldemarem Sierpińskim. Po spotkaniu złożyłam wniosek do Rady Miejskiej w Tłuszczu o zaktualizowanie organizacji ruchu na placu przed kościołem w Postoliskach. Co do kanalizacji deszczowej na Pólku jest ona zapisana w budżecie na 2018 rok, podobnie kanalizacja deszczowa w Chrzęsnem.
Kilka tygodni temu rozmawiałam także o sprawie drogi powiatowej w Białkach. Po deszczach powstaje tam jeden wielki staw. Odwodnienie drogi to sprawa skomplikowana, ale należy temat drążyć i szukać rozwiązania. W tej sprawie burmistrz Tłuszcza spotkał się ze starostą wołomińskim. Jestem pełna optymizmu, że sprawa znajdzie swoje rozwiązanie.Proszę opowiedzieć o przyszłorocznych inwestycjach powiatowych…


– Najwięcej ich będzie w Wołominie i w Kobyłce, ponieważ jest to związane ze zniszczeniami dróg powiatowych przez wykonawców modernizacji linii kolejowej. Jeżeli chodzi o nasze gminy, które nazywam skrótowo JST (Jadów, Strachówka, Tłuszcz), to jest dobrze. Dla Jadowa zaplanowano sześć inwestycji, dla Tłuszcza – pięć i dla Strachówki – dwie. Przewidziane środki to ponad 1 mln dla Jadowa i dla Tłuszcza. Najmniej inwestycji będzie miało Poświętne i Zielonka, a więc znajdujemy się w środku peletonu.

A co nowego w Mazowieckiej Izbie Rolniczej?


– 2 grudnia odbyło się spotkanie w Sejmie. Rozmawialiśmy m.in. o składaniu e-wniosków o dopłaty bezpośrednie. To będzie trudne nie tylko dla rolników, ale i doradców rolnych. System internetowy ma w mojej opinii jeszcze wiele wad.
Inną ważną kwestią jest zbliżający się do powiatu wołomińskiego ASF – Afrykański Pomór Świń na naszym terenie. Codziennie dostaję kilkanaście informacji o znalezieniu zarażonych dzików w okolicach Legionowa i na zachód od Warszawy. Żołnierze i myśliwi sprawdzali lasy w Radzyminie w poszukiwaniu martwych dzików.
Na 8 grudnia zaplanowane jest Walne Zgromadzenie MIR w Parzniewie, a na 11 grudnia sesja trzech rad powiatowych MIR: nowodworskiego, legionowskiego i wołomińskiego, gdzie będziemy poruszać sprawy ważne dla rolników.

Jak pogodzić bycie radną powiatową z pracą zawodową?


– Uważam, że skoro mieszkańcy mi zaufali, głosując na mnie trzy lata temu, to staram się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Uczęszczam na sesje we wszystkich trzech gminach naszego okręgu.
Jeżeli chodzi o te w Tłuszczu to są organizowane o 15.00 – to dobra godzina. Wcześniej umawiam się ze swoim szefem – wójtem Piotrem Orzechowskim, że przyjdę do pracy godzinę wcześniej, aby później zwolnić się i zdążyć na obrady.
Angażuję się też w spotkania tłuszczańskiego UTW. Jestem wprost zachwycona funkcjonowaniem tej organizacji, jak i tłuszczańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej kierowanego przez Panią Katarzynę Rostek.
Spotkania z radnymi, sołtysami i zwykłymi obywatelami procentują. Dzięki nim dowiaduję się o problemach lokalnej społeczności.

W przyszłym roku wybory samorządowe, na co mają zwrócić uwagę mieszkańcy głosujący na swoich radnych, wójtów i burmistrzów?


– Wydaje mi się, że wójtowie Jadowa i Strachówki oraz burmistrz Tłuszcza dobrze wypełniają swoje role. Mam nadzieję, że społeczeństwo oceni kandydujących przez pryzmat pracy i zaangażowania. Każdy, kto startuje do rad gmin czy powiatu, powinien natomiast wiedzieć, że jest to przede wszystkim służba mieszkańcom.