Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Polska – Rosja. Refleksje na stulecie bolszewickiej rewolucji

Data: 21.12.2017 r., godz. 11.00   
To tytuł najnowszej książki prof. Witolda Modzelewskiego. W sobotę, 9 grudnia odbyła się jej inauguracja w Hotelu Pałacu Alexandrinum w Krubkach-Górkach (gmina Poświętne). Prezentacja książki była okazją do debaty pt. „Czy boimy się Rosji, czy jej bolszewickiego demona przeszłości?”.
– Zacznę od pewnej refleksji o sens sięgania w tak odległą przeszłość. Czy naprawdę warto zastanawiać się nad wydarzeniem, które być może jest już czasem przeszłym dokonanym? Może jest zdarzeniem, które ma nie tylko treść i sens, ale wymaga redefinicji? Książka, która jest czwartym tomem z tej serii, stara się odpowiedzieć na pytanie o teraźniejszość, patrząc z perspektywy stu lat na to, co się wtedy zdarzyło – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Debata w toku


– Mamy trochę kłopot z naszym spojrzeniem na przeszłość. Stosunkowo prosto go wytłumaczyć. Mieliśmy 100 lat przerwy w myśli politologicznej. Najważniejszy dla niej był XIX wiek. Poza zapomnianymi pracami księcia Adama Czartoryskiego nie napisano tak naprawdę nic. Dlaczego? Nie mieliśmy partii politycznej. Z myślą polityczną można nie tylko polemizować, ale brać za swoistą inspirację dla praktyki politycznej danego kraju – mówił autor.
Głos w debacie zabrali prof. Stanisław Bieleń z UW – politolog specjalizujący się w problematyce tożsamości w stosunkach międzynarodowych, prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz z SGH – specjalizujący się w problematyce stosunków międzynarodowych, Władimir Aleksandrow – rzecznik prasowy Ambasady Rosji w Polsce i Jan Engelgard – redaktor naczelny tygodnia „Myśl Polska”.

Słowo od autora

– Mija 100 lat od bolszewickiego, z istoty antyrosyjskiego przewrotu, zwanego do dziś „Rewolucją Październikową”. Nasze, polskie postawy wobec bolszewizmu były (są?) pasmem wadliwych diagnoz i strategicznych błędów o długotrwałych, istotnych również dziś skutkach. Przed stu laty bez sensu opowiedzieliśmy się w wojnie bolszewicko-rosyjskiej po stronie „rewolucjonistów”, dając szansę przetrwania ich zbrodniczemu reżimowi, który niszcząc Rosję, był w ocenie ówczesnych polityków ponoć naszym realnym sojusznikiem – pisze we wstępie prof. Witold Modzelewski.

Książka do nabycia na: www.ksiegarnia.isp-modzelewski.pl


Rafał Orych