Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Odnowiony obelisk w Ossowie

Data: 07.12.2017 r., godz. 11.00   
Działania dotyczące renowacji obelisku w Ossowie zostały wykonane przez Samorządową Instytucję Kultury jako jednostkę organizacyjną gminy Wołomin. Przeprowadzono je w ramach zadania „Miejsce walki i śmierci bohaterów 1920 roku – renowacja obelisku księdza Ignacego Skorupki w Ossowie”, w programie Dziedzictwo Kulturowe współfinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ks. Ignacy Skorupka urodził się w 1893 r. w kamienicy przy ul. Ciepłej 3 w Warszawie. Był opiekunem grup skautowskich. Pod koniec lipca 1920 r. dzięki poparciu biskupa polowego Wojska Polskiego Stanisława Galla został mianowany kapelanem pomocniczym garnizonu na warszawskiej Pradze.

Z żołnierzami do końca

Następnie 7 lub 8 sierpnia na własną prośbę został kapelanem lotnym 1. batalionu 236. Pułku Piechoty Armii Ochotniczej. W jego skład wchodziła głównie młodzież gimnazjalna i akademicka. Batalion został wcielony do 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej.
13 sierpnia ks. Skorupka wraz z 36. Pułkiem Piechoty, którym dowodził por. Stanisław Matarewicz, wymaszerował spod Gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie do Ossowa.
Ks. Ignacy Skorupka podczas walk pod Ossowem towarzyszył żołnierzom. Śmierć kapelana została zauważona po walce.
Ciało ks. Ignacego Skorupki przeniesiono do domu państwa Orychów, a następnie przewieziono do Warszawy. 17 sierpnia w kościele garnizonowym przy ul. Długiej i na Cmentarzu Powązkowskim odbyły się uroczystości pogrzebowe.
W 1921 r. w Ossowie w miejscu śmierci księdza postawiono krzyż z tablicą informacyjną.
Obelisk ks. Ignacego Skorupki w Ossowie przy ul. Matarewicza postawiono w 1939 roku w okolicach domu, gdzie po bitwie przeniesiono ciało księdza.

Pamięć o wydarzeniu

W 1981 r. dzięki zaangażowaniu pana Mariana Jeznacha dokonano renowacji obelisku.
Kolejna renowacja została przeprowadzona w 2017 r. przez Samorządową Instytucję Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.opr. red.