Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Paderewski w Zielonce

Data: 23.11.2017 r., godz. 11.00   
W niedzielę, 19 listopada w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce odbył się wieczór poświęcony Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Pianista, kompozytor i polityk został przywołany na kilka sposobów: poprzez muzykę, sztukę plakatu i dziecięcą wyobraźnię oraz w dokumencie.
Koncert muzyki Paderewskiego usłyszeliśmy w wykonaniu Karola Radziwonowicza i orkiestry w składzie: Ryszard Borowski, Agnieszka Cypryk, Rafał Grząka, Krzysztof Lenczowski. Było to innowacyjne spojrzenie na utwory artysty, w aranżacji na fortepian, flet, skrzypce, wiolonczelę i akordeon.
Karol Radziwonowicz wystąpił nie tylko w roli pianisty, również w roli prowadzącego. Radziwonowicz w 1982 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił umiejętności także w Ameryce na Indiana University School of Music w latach 1987-1988.
Artysta posiada znaczący dorobek fonograficzny. Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagranie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry.
Piastuje stanowisko prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.

Ku Niepodległości

Elementem projektu „Ku Niepodległości z Ignacym Janem Paderewskim był konkurs dla dzieci. Zadaniem było wykonanie plakatu pt. „Za Ignacym Janem Paderewskim ku niepodległości”. Udział w konkursie wzięło 68 dzieci. Po koncercie odbyło się rozdanie nagród w konkursie. Pierwsze nagrody w trzech kategoriach wiekowych trafiły do Zosi Gniazdowskiej z SP nr 1, Aleksandra Skoniecznego z SP nr 1 oraz Karoliny Wojewódki z SP nr 1. Drugą nagrodę przyznano Iris Gonzales-Figurskiej, Magdalenie Dudzik, Hannie Adamowicz i Mai Lipowskiej. Trzecia nagroda Trafiła do Patrycji Reszczyńskiej, Marysi Gniazdowskiej, Karoliny Kwaśnicy, Wiktorii Perlejewskiej, Anny Sobotki i Kaliny Walczuk. Czwartą nagrodą wyróżniono Kingę Tomczyk oraz autorów prac w kategorii grafika komputerowa: Mateusza Sokołowskiego, Wojciecha Sokołowskiego i Macieja Kursę.
Wybrane prace można oglądać na wystawie w holu Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce.

Film na zakończenie

Wieczór poświęcony Paderewskiemu zakończyła projekcja filmu „Paderewski mąż stanu i mistrz tonów” – biograficznego dokumentu Bohdana Rączkowskiego.
Wydarzenie było lokalną inauguracją roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości i zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

eda