Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Paderewski w Zielonce

Data: 09.11.2017 r., godz. 11.00   
Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce zaprasza w niedzielny listopadowy wieczór, 19 listopada na wyjątkowy koncert. Usłyszymy utwory I.J. Paderewskiego zaaranżowane na fortepian i kwintet smyczkowy. Przy fortepianie i w roli prowadzącego wystąpi znawca tematu Karol Radziwonowicz. Poza koncertem odbędzie się projekcja dokumentu Bohdana Rączkowskiego o Paderewskim. Reżyser będzie gościem wieczoru.
Koncert w tak wspaniałej oprawie i mistrzowskim wykonaniu zainauguruje w Zielonce rok obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Sala widowiskowa OKiS w Zielonce, ul. Łukasińskiego 1/3. Niedziela, 19 listopada, godz. 19.00.

KAROL RADZIWONOWICZ: W 1982 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Doskonalił umiejętności także w Ameryce na Indiana University School of Music w latach 1987-1988.
Artysta posiada znaczący dorobek fonograficzny. Jako jedyny pianista na świecie nagrał wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagranie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków „Diapason”. Nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry.
Jednym z największych osiągnięć artystycznych pianisty było zaproszenie go do wykonania „Fantazji Polskiej” Paderewskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku 4 listopada 2001. Był to specjalny, galowy koncert poświęcony pamięci Paderewskiego, zorganizowany pod protektoratem obu prezydentów – Georga Busha i Aleksandra Kwaśniewskiego, a powtórzony dnia następnego w Lisner Audytorium w Waszyngtonie. Zaowocowało to zaproszeniem artysty wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia na tournée koncertowe po Japonii oraz do wykonania koncertu Fryderyka Chopina w wielkiej sali Festspielehause w Salzburgu w maju 2003.
Z okazji 13. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego utrwalił na płytach kompaktowych wszystkie utwory na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej Fryderyka Chopina, wspólnie z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. W Polsce nagranie to otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 1998, a poprzez licencję w kanadyjskiej firmie płytowej Tandem Records Classics ukazało się na rynku amerykańskim, zyskując natychmiast wielkie uznanie krytyki – „bestseller” w Kanadzie w 1999.
Zajmuje się również działalnością pedagogiczną: prowadzi klasy mistrzowskie na zaproszenie uczelni w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose, Limie, Lubjanie, Krakowie i Wrocławiu. Od wielu lat jest też jurorem konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. W 2005 został zaproszony do jury eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Piastuje stanowisko prezesa Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.