Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Pamięci Kościuszkowców

Data: 09.11.2017 r., godz. 11.00   
W czwartek, 26 października w parku Dębinki w Zielonce odbyła się uroczystość poświęcona kolejnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej.
Na wydmie położonej pomiędzy traktem ku Kobyłce a lokalnej drodze do Maciołek, czyli od obecnego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Poniatowskiego do Urzędu Miasta Zielonka rozegrała się ostatnia faza przedostatniej bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku, nazywanej przez historyków bitwą pod Kobyłką.
O znaczeniu tych wydarzeń przypomnieli burmistrz Grzegorz Dudzik i prezes Towarzystwa Przyjaciół Zielonki Magdalena Hniedziewicz. W 1994 r. z inicjatywy Towarzystwa, w 200. rocznicę bitwy, odsłonięty został pomnik, przy którym odbyły się uroczystości. O poległych na tej ziemi żołnierzach pamiętaliśmy również w modlitwie, którą poprowadził ks. proboszcz Kazimierz Seta. Wydarzenie zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje.
Rano 26 października przednie rosyjskie oddziały armii Suworowa, posuwające się w kierunku Warszawy, napotykają w Kobyłce gotowe do walki oddziały powstańcze. Rozpoczyna się bitwa. W pierwszej fazie bitwy powstańcy odnoszą sukces i odpierają atak kozaków.
Jednak w miarę włączania się do walki kolejnych nadchodzących oddziałów Suworowa rosnąca przewaga armii rosyjskiej powoduje rozbicie dywizji powstańczej i jej wycofywanie w kierunku Pragi. Około godz. 9.0,0 przy ciągłych atakach kawalerii rosyjskiej, kolumna Byszewskiego dociera do rzeki Długiej i przeprawia się przez nią.
Kolumna dociera do zalesionych wzgórz w okolicy dzisiejszej ul. Poniatowskiego w Zielonce i zajmuje tam pozycje obronne. Powstańcy zostają otoczeni. Około godz. 10.00 Suworow przyjeżdża w okolice obecnej stacji PKP. Rozkazuje kawalerii zsiąść z koni i uderzyć na powstańców. Jest to najbardziej zaciekłe i krwawe starcie w czasie całej bitwy rozpoczętej przed świtem w Kobyłce. Nierówna walka trwała około pół godziny. Spośród około 450 powstańców poległych w czasie bitwy większość zginęła w czasie tego ostatniego starcia.AK