Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Zielonka chce czystego powietrza

Data: 19.10.2017 r., godz. 11.00   
Instalacja czujnika jakości powietrza oraz wymiana 42 kotłów na piece nowszego typu. Tak sezon grzewczy rozpoczyna się w Zielonce.
Już wkrótce mieszkańcy Zielonki będą mogli na bieżąco sprawdzić jakość powietrza w mieście. To element projektu #WarszawaOddycha, do którego przystąpiło Miejskie Przedszkole nr 5 w Zielonce.
Projekt #WarszawaOddycha obejmuje 20 przedszkoli z obszaru Warszawy i okolicznych gmin, ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie zanieczyszczenia powietrza. Dostrzegając olbrzymi problem, jakim jest jakość powietrza w Polsce, inicjatorzy akcji – firmy Airly i Blaupunkt – postanowiły wyposażyć przedszkola w czujniki jakości powietrza oraz oczyszczacze powietrza. W sumie firmy przekażą 20 zestawów sensorów i oczyszczaczy. Bardzo istotnym elementem całego przedsięwzięcia jest internetowa platforma monitorująca zanieczyszczenia powietrza: map.airly.eu.
Już w październiku, po zainstalowaniu sensora na dachu przedszkolnego budynku, na wspomnianej platformie pojawi się nowy punkt – Zielonka. Dzięki niemu mieszkańcy Zielonki zyskają możliwość całodobowego monitorowania stanu jakości powietrza w mieście.
UM Zielonka realizuje też projekt pn. „Poprawa jakości powietrza w Zielonce poprzez modernizację indywidualnych źródeł ciepła (kotłów)”. Pozyskane środki na to zadanie to 183 tys. zł. Dotacja pozyskana została ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Warszawie w ramach programu „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego – ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”.
Zadaniem objęte są 42 budynki mieszkalne z terenu miasta Zielonka, w których stare piece węglowe oraz stare piece gazowe wymienione zostały na nowe piece gazowe oraz w jednym przypadku – na nowy piec na pellet.
– Poprawa jakości powietrza w mieście to jeden z ważnych celów, do jakiego staramy się dążyć. Stąd nasze zaangażowanie w konkurs WFOŚiGW. Cieszę się, że wysiłek pracowników urzędu i naszych mieszkańców zainteresowanych tym projektem udało się przełożyć na konkretną realizację – powiedział burmistrz Grzegorz Dudzik.
Zgodnie z zasadami ww. programu, potwierdzonymi podpisaną umową dotacji, dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Warszawie pokrywa każdorazowo koszty zakupu pieca do 75% jego wartości, jednak nie więcej niż 5.000 zł brutto na jedno gospodarstwo domowe.AK