Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Huzarzy Śmierci w Kuligowie

Data: 05.10.2017 r., godz. 11.00   
Tłumy gości stanęły na wale przeciwpowodziowym, aby obejrzeć rekonstrukcję potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami. W imprezę zaangażowanych było 13 grup rekonstrukcyjnych. Ale to nie jedyna atrakcja, którą 9 września można było podziwiać w małej nadbużańskiej miejscowości.
Organizatorem wydarzenia był Radosław Korzeniewski, wójt gminy Dąbrówka. Honorowy patronat nad imprezą objął Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kim byli huzarzy?

Huzarzy Śmierci to ochotniczy oddział kawalerii, który powstał w II połowie 1920 roku w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej. Ich dowódcą był por. Józef Siła-Nowicki.
Źródła historyczne podają różne pochodzenia nazwy „Huzarzy Śmierci”. Prawdopodobnie nazwę tę zaczerpnął por. Siła-Nowicki od pruskiej kawalerii, która wsławiła się w czasie wojny z Francją w 1870 r.
W 1920 roku w Kuligowie i okolicach Huzarzy stoczyli walki z silnym oddziałem bolszewickiej piechoty wraz z artylerią. Rocznica tej potyczki jest obchodzona jako święto służb mundurowych, bowiem w ich dywizjonie walczyli m.in. funkcjonariusze Policji Państwowej. Do Kuligowa 9 września zjechali więc policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA), patrole konne funkcjonariuszy, przedstawiciele Komendy Głównej, Biura Historii i Tradycji Policji.

13 grup rekonstrukcyjnych

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele. W inscenizacji potyczki z 1920 roku wzięło udział 13 grup rekonstrukcyjnych, które pokazały inscenizację z udziałem ludności cywilnej, wojsk bolszewickich i szarży polskich policjantów. Po zakończeniu spektaklu historycznego na uczestników uroczystości czekał jeszcze pokaz wyszkolenia Huzarów Śmierci w wykonaniu rekonstruktorów z Grupy Książęcej pod dowództwem Sebastiana Lubańskiego.
Podczas festynu służb mundurowych nie zabrakło także atrakcji towarzyszących m.in. stanowiska z mobilnym laboratorium chemicznym w ramach programu „Być jak Ignacy” (dzięki współpracy z Fundacją PGNiG), pokazu szkolenia psów policyjnych, patrolu policji konnej, mobilnego posterunku, miasteczka ruchu drogowego, stanowiska daktyloskopijnego, pokazu specjalistycznego sprzętu policji rzecznej, stanowiska Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji wraz z wystawą Policji Państwowej z okresu międzywojennego z elementami umundurowania i wyposażenia policjantów.
Duże wrażenie na gościach zrobił pokaz desantu z helikoptera w wykonaniu funkcjonariuszy BOA.

opr. red.