Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dożynki w Strachówce

Data: 07.09.2017 r., godz. 11.00   
13 sierpnia w Strachówce odbyły się dożynki – dzień podziękowań za rolniczy trud.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym. W jej trakcie dokonano poświęcenia wieńców dożynkowych.

Ciężka praca popłaca

Następnie wójt Piotr Orzechowski – gospodarz dożynek wraz z ks. Janem Grzybowskim i ks. Mieczysławem Jerzakiem poprowadzili barwny korowód na plac przy urzędzie. Tam wyróżnienia otrzymali rolnicy, którzy przeznaczyli największą powierzchnię pod zasiew zbóż. W tym gronie znaleźli się m.in. Elżbieta i Leszek Bąkowscy, Beata i Mariusz Gańko oraz Grażyna i Wiesław Przybysz. Ponadto uhonorowani zostali rolnicy, którzy przekształcili swoje gospodarstwa na działalność agroturystyczną, czyli Małgorzata i Paweł Wiśniewscy oraz Małgorzata i Krzysztof Gawor. Wyróżnionych rolników zaproszono do udziału w 2-dniowym wyjeździe na V Dni Konopi Włóknistych w Kurozwękach w ramach środków pozyskanych przez gminę z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Nagrody otrzymali również laureaci konkursu na „Najsmaczniejszy chleb dożynkowy”. Wśród nich znaleźli się m.in. Ochotnicza Staż Pożarna i sołectwo Borucza, Koła Gospodyń Wiejskich z Jadwisina, Równego i Strachówki.
Na uczestników czekało ponadto wiele atrakcji m.in. konkursy z nagrodami i stoiska z ciastami, pyzami oraz pierogami.

Dawne pieśni Mazowsza


Dożynki okrasił pierwszy z cyklu koncertów „Dawne pieśni Mazowsza Leśnego w Strachówce i okolicach” w wykonaniu lokalnych muzyków. Imprezę prowadziła Anna Gołoś, kierownik gminnej biblioteki. Jako pierwszy wystąpił zespół w składzie: Piotr Orzechowski (perkusja), Krzysztof Załęski (gitara basowa), Marcin Lubowiecki i Weronika Paczkowska (gitary). Śpiewem wsparły ich panie z kół gospodyń wiejskich.
Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Katarzyna Karasek-Gomez i Basia Bąk, którym akompaniował na gitarze Marcin Rdzanek z Kobyłki. Twórcą i realizatorem koncertu był Jacek Bąk.
Wykonawcy zaprezentowali dawne pieśni ludowe w aranżacji ludowej, bluesowej i jazzowej. Pieśni zostały zebrane przez etnografa Oskara Kolberga w XIX wieku.
Koncert zrealizowany został w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna” oraz LGD Równiny Wołomińskiej. Partnerem akcji była również Fabryczka – Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie.
Zapraszamy do udziału w następnych odsłonach cyklu. Koncerty odbędą się: 29 września o 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tłuszczu, 15 października o 16.00 w pałacu w Chrzęsnem, 29 października o 17.00 w Fabryczce w Wołominie.opr. RO