Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kąty-Miąski – na drodze rozwoju

Data: 24.08.2017 r., godz. 11.00   
Do redakcji „faktów.wwl” wpłynął list autorstwa Kazimierza Prusa, mieszkańca Mińska Mazowieckiego. Podzielił się on refleksjami dotyczącymi pozytywnych zmian, jakie zaszły we wsi Kąty-Miąski (gmina Strachówka), w której się urodził.
– Obecnie wieś Kąty-Miąski zmieniła się nie do poznania. Od czasu, jak utworzono samorządy, każda gmina może sama decydować, co należy zrobić, aby mieszkańcom żyło się lepiej i wygodniej. Wójt Piotr Orzechowski zrobił bardzo dużo i nadal stara się, żeby wykorzystać budżet dla ich dobra. I to wszystko, pomimo że nie ma na terenie gminy zakładów pracy, skąd mógłby czerpać wsparcie finansowe – pisze pan Kazimierz.

Dla chcącego nic trudnego

– Na trasie (droga krajowa nr 50 – przyp. red.) na odcinku 50 m zbudowano drewniany przystanek autobusowy. Jest to wielka przysługa, ponieważ pasażerowie mają gdzie schronić się przed deszczem i wiatrem. Udrożniono koryto rzeki Cienkiej i zbudowano na niej most. Wykonano go z dobrego materiału, wytrzymującego duże obciążenia. Pamiętam, jak dawniej mieszkańcy przejeżdżając przez most drżeli z obawy, że wpadną do wody. Warto również wspomnieć, że kilka lat temu położono asfalt na drodze od kapliczki do lasu, a całkiem niedawno w kierunku wsi Borucza na odcinku 900 metrów. Wyrównano także pobocza żwirem. Taka inwestycja przyczyniła się do wygodnej i bezpiecznej jazdy – wspomina pan Kazimierz.
– Jest takie przysłowie: „dla chcącego nie ma nic trudnego.” Jak widać, potrzebny jest zapał i duży wysiłek ludzi, którzy planują i wykonują takie przedsięwzięcia – dodaje.

Tak dla zakładów mleczarskich


– Mam wielką prośbę do wójtów i radnych gmin wiejskich z powiatów wołomińskiego i mińskiego, aby zainterweniowali w sprawie przywrócenia zakładów mleczarskich. Dzięki sprzedaży mleka rolnicy mieliby dochód. Zakłady mleczarskie w Mińsku Mazowieckim zostały zlikwidowane z nieznanych mi powodów. Gdyby udało się je przywrócić, wówczas sytuacja rolników uległaby poprawie. Umożliwiłoby to zwiększenie hodowli krów, koszenie stojących odłogiem łąk, naturalne nawożenie pól i zwiększenie plonów – apeluje pan Kazimierz.

opr. RO