Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wiaduktem przez Zielonkę

Data: 10.08.2017 r., godz. 11.00   
Zielonka ma kolejną bezkolizyjną przeprawę przez linię kolejową. To wiadukt drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 634. Ruch po wiadukcie odbywa się na razie tylko w stronę Wołomina, ale najprawdopodobniej w połowie sierpnia obiekt ma przejąć już auta jadące w stronę Warszawy.
Nadal ruch w kierunku Warszawy odbywa się po drodze tymczasowej. Wykonawca (firma Intercor) stara się dokończyć prace, które umożliwią przełożenie ruchu samochodów w całości na wiadukt w obu kierunkach.
– Dzięki naszym wspólnym działaniom z inwestorem udało się budować wiadukt „pod ruchem” chociaż pierwotnie zakładano kilkutygodniowe wyłączenia. To było dla nas bardzo ważne aby nie powodować paraliżu komunikacyjnego – mówi Grzegorz Dudzik, burmistrz Zielonki.

Chodnik i ścieżka rowerowa


Wielu mieszkańców pyta, dlaczego nie ma jeszcze chodnika i ścieżki rowerowej? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zarówno ścieżka rowerowa, jak i chodnik zostaną zbudowane nad linią kolejową, po przeniesieniu ruchu aut w obu kierunkach na wiadukt. Chodnik i ścieżka będą bowiem biegnąć nad śladem dzisiejszej drogi tymczasowej dla samochodów. Wcześniejsza budowa obu tych elementów wykluczyłaby możliwość objazdu budowanego wiaduktu.

Budowa z problemami

Można zaryzykować dziś twierdzenie, że budowa obiektu już szczęśliwie dobiega końca. Inwestycję realizowana w ramach modernizacji linii kolejowej E75 miała pierwotnie przeprowadzić inna firma. Do dzisiaj dokładnie nie wiadomo, co było przyczyną porzucenia prac przez pierwszego wykonawcę na początku 2016 r. Prace stanęły. Wysokie kolumny, które zdążyły wyrosnąć przed torami kolejowymi wzbudzały przez długi czas irytację na twarzach kierowców. PKP PLK zmuszone były do wyłonienia nowego wykonawcy, który wznowił prace dopiero w pierwszych miesiącach 2017 roku. Prace prowadzone były jednak bardzo intensywnie, czego efektem było częściowe oddanie obiektu z końcem lipca.

W Zielonce coraz wygodniej

Wiadukt jest drugą bezkolizyjną przeprawą dla samochodów w Zielonce (po tunelu w ul. Kolejowej oddanym do ruchu w maju).
– To kolejny element poprawy komunikacji w mieście. Z pewnością nie rozwiąże całkowicie korków na DW 634, czyli na ul. Wyszyńskiego, ale wykluczy czekanie przed rogatkami, a była to jedna z przyczyn najczęstszych zatorów – podsumowuje burmistrz.opr. red.