Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Poświętne pamięta o lotnikach

Data: 22.06.2017 r., godz. 11.00   
14 maja w Poświętnem odbyły się uroczystości poświęcone pamięci lotników oraz ofiar poniesionych przez miejscową społeczność w czasie II Wojny Światowej w związku z 72. rocznicą jej zakończenia.
Wśród zebranych znaleźli się lokalni samorządowcy, mieszkańcy i m.in. Marek Rogusz – przedstawiciel Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.Wspomnienie lotników


7 września 1939 r. w godzinach popołudniowych z lotniska w Zielonce wystartował samolot PZL P-23B „Karaś”. Lot miał na celu rozpoznanie terenu w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. W czasie powrotu samolot został postrzelony przez niemieckie myśliwce w okolicach Klembowa. Maszyna spadła na łąkę nieopodal wsi Nowe Grabie (k. Wołomina). Trzyosobowa załoga zginęła na miejscu.
W 1941 roku dwóch lotników (szer. strz. Antoni Iwaniuk i por. obs. S.M. Pytlakowski) pochowano na cmentarzu w Poświętnem. Z czasem dzięki staraniom grupy ludzi powstała tam mogiła na ich cześć.
Szczątki trzeciego – kpr. pilota Stanisława Zarzeckiego zostały odnalezione w miejscu upadku w 2014 r. przez członków Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Tego samego roku 21 września zostały złożone w mogile.

Uroczystości w Poświętnem

14 maja obchody rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Roberta Kalisiaka i ks. Michała Swędrowskiego.
Oprawę muzyczną podczas Mszy zapewniła Orkiestra Wojskowa z Wesołej, która również wystąpiła z koncertem pieśni i melodii patriotycznych.
Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie miały miejsce przemówienia okolicznościowe, Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie wieńców na mogile lotników.
Obchody uświetniły kompania honorowa i poczet sztandarowy wystawione przez 1. Brygadę Pancerną im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej.

Rafał Orych