Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Ząbki – najmłodsze miasto w Polsce

Data: 22.06.2017 r., godz. 11.00   
O perspektywach inwestycyjnych w Ząbkach rozmawiamy z burmistrzem Robertem Perkowskim.
Rafał Orych: Jesteśmy na półmetku kadencji. Co uważa Pan za największy sukces? Co wymaga jeszcze poprawy?

Robert Perkowski:
– Ząbki są nietypowym miastem, co stawia przed nami wiele wyzwań. Jesteśmy najmłodszym miastem w Polsce pod względem średniej wieku mieszkańców. Tempo osiedlania się jest wysokie. Sukcesów mamy wiele. Jako pierwszy warto wymienić tworzenie miejsc centrotwórczych, takich jak: centrum sportowe, gdzie można spędzić aktywnie czas, grając w piłkę, squasha, czy pływać na basenie. Właśnie kończymy budowę czterech krytych kortów tenisowych. To jeszcze nie koniec naszych inwestycji, które pozwolą nowym mieszkańcom identyfikować się z miastem.
Przełomowym przedsięwzięciem było wybudowanie tunelu pod torami, który pozwolił odkorkować miasto. Jest to jedyny znany mi obiekt w skali województwa, a być może jeden z niewielu, utworzony przez samorząd gminny w Polsce. Inwestycję udało się nam zrealizować dzięki funduszom z Unii Europejskiej, a także wsparciu PKP oraz starostwa powiatu wołomińskiego.
W związku z napływem dużej liczby dzieci inwestujemy w oświatę. Zakupiliśmy m.in. działkę o ponad 2 ha powierzchni, u zbiegu ulic Dzikiej i Andersena, pod nową szkołę, którą już projektujemy. Ponadto w zabytkowym budynku pogrążonym w ruinie (Willa Arkadia przy ul. Langiewicza) stworzymy nowoczesne przedszkole.
Jeśli chodzi o drogi, to przez ostatnie dziesięć lat zostało utwardzonych blisko sto ulic. To ogromny sukces, co nie zmienia faktu, że jeszcze mamy wiele do zrobienia w tym zakresie. Wbrew pozorom nie są to takie proste inwestycje. Najtrudniejszym ich aspektem jest pozyskiwanie funduszy i kwestie formalne. Przykładowo, projektując przebudowę następnego odcinka ul. Powstańców, trzeba wykonać ponad sto kilkadziesiąt podziałów geodezyjnych, z których będą wydzielane działki. Łączna liczba właścicieli przekracza grubo ponad tysiąc osób. Co za tym idzie, staną się one stronami postępowania administracyjnego. Dlatego musi to potrwać. W związku z tą skomplikowaną procedurą mamy już roczne opóźnienie.
Przepraszam za to mieszkańców, ale jestem przekonany, że w tym roku rozpoczniemy już tę inwestycję. To nie wszystko. Myślę, że w bieżącym roku zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych co najmniej 10 ulic.Jakie perspektywy rysują się w trwającym 2017 roku? Które inwestycje gminne i powiatowe są priorytetowe?


– Mamy wiele priorytetów w różnych obszarach. Na pewno istotne będą te inwestycje drogowe, których nie zrealizowaliśmy w ubiegłym roku z uwagi na trudności administracyjne. Chociażby wspomniana ul. Powstańców czy Złota.
Priorytetem jest również modernizacja budynku komunalnego na ul. Budkiewicza. Aby osiągnąć ten cel, musimy najpierw go wyludnić. To długotrwały proces, który trwa już od kilku lat. Jeżeli chcemy upiększyć centrum Ząbek, to musimy podjąć takie działania. Z kwestii oświatowych najważniejsze jest dokończenie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Generała Franciszka Kleeberga. Następnie jak najszybsze przeprowadzenie procedury dokumentacyjnej budowy nowej szkoły nr 4. Kolejnym priorytetem jest zamknięcie dokumentacji i przeprowadzenie przetargu na modernizację zakupionego obiektu na skrzyżowaniu ulic Langiewicza i Wyzwolenia, gdzie powstanie nowe przedszkole. Lista priorytetów byłaby długa.

Jak przebiega proces wdrażania reformy oświaty na terenie miasta Ząbki?

– Jest to proces nie tyle kosztowny, co skomplikowany i dotyka wiele osób. W naszym mieście przebiega on dość sprawnie i pomimo pewnych wątpliwości dziś większość jest zgodna, że podjęte decyzje były słuszne. Obecne gimnazja będą stanowiły filie szkół podstawowych. Będzie to okres przejściowy, niemniej będzie to proces wieloletni. W najbliższym czasie nikt z nauczycieli nie straci pracy. Dla dzieci zmiana będzie niewielka, dopiero w starszych klasach będą przechodziły do budynków gimnazjalnych.

Proszę przybliżyć okoliczności VI Spotkania Ząbkowskich Przedsiębiorców.

– Tegoroczne spotkanie zostało opatrzone tytułem „Dobry Wieczór Rosjo”. Zwykle staramy się utrzymywać nasze coroczne spotkania z przedsiębiorcami w konwencji jakiegoś kraju. W tym roku zdecydowaliśmy się na Rosję i w związku z tym zaprosiliśmy m.in. zastępcę przedstawiciela handlowego Rosji w Polsce Aleksandra Jerszowa. Wybór gości nadaje szczególnego charakteru naszym spotkaniom.
Na tegorocznym spotkaniu, jak co roku, wręczyliśmy statuetki Ząbkowska Firma Roku, dla najlepiej rozwijających się firm w 2016 r. i pamiątkowe grawertony dla firm, które przystąpiły do ubiegłorocznej akcji promocyjnej w Ząbkach „Zniżka za dowód”. Wyróżniamy w ten sposób firmy, które udzielają zniżek na swoje produkty i usługi mieszkańcom zameldowanym w Ząbkach. Dzięki takim wydarzeniom lokalni przedsiębiorcy mogą się integrować, co sprzyja rozwojowi miasta.
Ważnym punktem była dyskusja o gospodarce, którą poprowadził dr nauk ekonomicznych Jan Bil. Do najważniejszych konkluzji należało m.in. to, że w Rosji przedsiębiorcy zagraniczni płacą takie same podatki jak Rosjanie, a współpraca z Rosją stanowi 3% całego handlu w Polsce. Warto dodać, że w odpowiedzi na embargo na eksport polskich jabłek Rosja podjęła się założenia własnych sadów. Pomóc w ich prowadzeniu mają Polacy.