Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Tunel w Zielonce otwarty

Data: 08.06.2017 r., godz. 11.01   
W piątek, 26 maja tunel drogowy w ul. Kolejowej w Zielonce został otwarty dla ruchu. Tego dnia decyzję o odbiorze wydał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. W historii Zielonki to pierwszy bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi.
Otwarcie odbyło się w kameralnym gronie. Stawiły się władze samorządowe Zielonki i powiatu, a także przedstawiciele inwestora PKP PLK i wykonawcy Konsorcjum Torpol. Po symbolicznym przecięciu wstęgi, chwilę po godz. 13.00, tunel został otwarty dla ruchu.
Plan zrealizowany


O tunelu mówiło się już od kilkudziesięciu lat. Plany zaczęły się urzeczywistniać, gdy powstał projekt modernizacji linii kolejowej E75. PKP PLK pozyskał na ten cel Fundusze Europejskie i przystąpił do opracowania projektów związanych z modernizacją. Pierwsze kontakty z samorządem Zielonki w tym temacie miały miejsce w 2007 r.
Etap finalizacji projektów rozpoczął się w 2012 r. Burmistrz Grzegorz Dudzik powołał wtedy zespół ds. modernizacji linii kolejowej E75, który do dziś pełni formę doradczą i opiniującą.
Jezdnia ma szerokość 6 metrów, a chodnik 1,8 metra. Tunel został wyposażony w oświetlenie typu LED oraz odwodnienie. Ze względu na bliskie usytuowanie ulicy nie było możliwe jego poszerzenie. Zgodnie z przepisami drogowymi zbudowano bariery energochłonne.

Historyczny moment

– Na tunel w ul. Kolejowej mieszkańcy Zielonki czekali długie lata. Cieszę się, że w końcu obiekt jest gotowy. Jego otwarcie to historyczny moment dla miasta. Dziękuję zarówno inwestorowi – PKP PLK, jak i wykonawcy prac – Konsorcjum Torpol za współpracę przy realizacji tunelu. Rogatki w Zielonce przechodzą do historii. Nareszcie swobodnie przejdziemy z jednej na drugą stronę miasta – powiedział burmistrz Dudzik.
To nie koniec prac modernizacyjnych w Zielonce. Na oddanie czeka przejście podziemne z wejściem na perony na wysokości budynku Miejskiego Gimnazjum, a także wiadukt drogowy na trasie DW 634. Powyższe inwestycje są niezwykle ważne, bowiem ułatwią komunikację mieszkańcom Zielonki i powiatu.opr. red.