Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wielkie wesele

Data: 18.05.2017 r., godz. 11.00   
W ostatnią niedzielę kwietnia w Strachówce i Sulejowie odbyła się coroczna impreza plenerowa „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Dobra okazja, by zobaczyć szlacheckie wesele i zwyczaje z nim związane.
– Po uroczystej Mszy św. na stopniach kościoła w Strachówce przedstawiliśmy zaręczyny i błogosławieństwo narzeczonych. Po nim ślubny orszak bryczek i wozów konnych prowadzony przez ułanów ze Stowarzyszenia im I pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki wyruszył do Sulejowa. Trzy razy „młodzi” zatrzymywali się przed tradycyjnymi bramkami przygotowanymi przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Jadwisina i Równego. Goście uczestniczyli w rekonstrukcji obrzędu zaślubin, a następnie wyruszyli w drogę powrotną do Strachówki.
Kolejnym zwyczajem było powitanie młodych chlebem i solą, a tradycyjnym polonezem w wykonaniu gimnazjalistów rozpoczęło się wesele. Dzieci odtańczyły pięknego kujawiaka, a młodzież ognistego mazura.
Druga część rekonstrukcji zakończyła się obrzędem oczepin, zdjęciem pannie młodej wianka i założeniem czepka przy tradycyjnej pieśni „Oj chmielu, chmielu” – opowiada Grażyna Kapaon, prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska.
Była również okazja, by odwiedzić XIX-wieczny salonik – napisać piórem i atramentem liściki lub nauczyć się kaligrafii. Nie zabrakło też propozycji dla najmłodszych, takich jak zabawa w XIX-wieczną ciuciubabkę czy nauka toczenia fajerki. Całość dopełniło pyszne jedzenie – tradycyjne pierogi i kartacze.
– Zapraszamy już za rok na kolejne „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida” w 200. rocznicę ich ślubu. Będzie wiele atrakcji – zapewnia Grażyna Kapaon.
eda