Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Warto przyjechać do Strachówki

Data: 27.04.2017 r., godz. 11.00   
Rozmowa z Grażyną Kapaon, prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska.
Edyta Nowak-Kokosza: W najbliższą niedzielę już po raz trzynasty odbędzie się coroczne wydarzenie „Vademecum – w korowodzie weselnym rodziców Cypriana Norwida”. Co tym razem zaplanowano?

Grażyna Kapaon: – Vademecum ma stałe ramy, ale staramy się, aby za każdym razem były podkreślone inne elementy epoki. Od trzech lat młodzież przygotowuje rekonstrukcję szlacheckiego wesela. Pokazują zaręczyny, przysięgę ślubną, oczepiny. Ślubny orszak, bryczki i wozy konne przemierzają drogę do kościoła w Sulejowie. Tam odbywa się przysięga małżeńska i koncert.
W tym roku goście będą mogli posłuchać „Rozmowy z piramidami” Piotra Kajetana Matczuka w kościele w Sulejowie (godz. 13.45), który zaśpiewa poezję polskich romantyków. Koncert poprzedzi Msza św. w kościele w Strachówce (godz. 12.00).
Korowód wróci do Strachówki (godz. 14.30), zatrzymując się tradycyjnie przy cmentarzu w Sulejowie, aby złożyć kwiaty na grobie ks. Jakuba Dosta, świadka przysięgi małżeńskiej Norwidów.
W Strachówce (od godz. 15.30) tradycyjnie zobaczymy polonez szlachecki, ale także, i to jest nowy element, kujawiaka i mazura w wykonaniu dzieci i młodzieży. Po raz pierwszy zapraszamy naszych gości do zrobienia sobie zdjęcia w kapeluszu lub meloniku z epoki w foto-budce i do XIX-wiecznego saloniku, gdzie nasi goście będą mogli napisać list lub kartkę gęsim piórem. Dla dzieci proponujemy dawne zabawy ze szlacheckiego i wiejskiego podwórka.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska. Ale impreza nie miałaby takiego rozmachu i różnorodności, gdyby nie pomoc naszych parterów nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej, pań z Kół Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Równego, Jadwisina, pracowników Urzędu Gminy Strachówka i oczywiście finansowego wsparcia Powiatu Wołomińskiego i Gminy Strachówka. Proszę przypomnieć, do czego nawiązuje tytuł tego wydarzenia.


– Tytuł wydarzenia nawiązuje, w pierwszej części, do znaczenia słowa vademecum, czyli „chodź za mną”. Chodź za mną, chodźcie z nami w korowodzie weselnym Jana Norwida i Ludwiki Ździeborskiej, którzy 25 kwietnia 1818 roku z dworu babci Hilarii Sobieskiej i dziadka Józefa Sobieskiego w Strachówce wyjechali do kościoła parafialnego w Sulejowie i tam złożyli sobie nawzajem małżeńską przysięgę. To wydarzenie przypominamy, bo ono jest wielką historią naszej wsi Strachówki i Polski, bo dało początek rodzinie, w której na świat przyszedł Cyprian Norwid „jeden z największych chrześcijańskich myślicieli Europy” (JP II), czwarty polski wieszcz.

To trochę jak rekonstrukcja tamtych dawnych wydarzeń…

– Nie wiemy, jak dokładnie wyglądało wesele Norwidów. Możemy tylko bazować na ogólnodostępnych opisach zwyczajów ślubnych w literaturze i źródłach historycznych. Na miarę naszych możliwości staramy się wiernie je odtworzyć, jeśli nie w całości, to chociażby elementy, dokładając do tego nasze wyobrażenie o tym historycznym dniu.

Dlaczego warto wziąć udział w „Vademecum”?

– Warto przyjechać do Strachówki 30 kwietnia, bo „Vademecum” ma niepowtarzalny klimat. Można przejechać się wozem konnym w ślubnym orszaku z „polską szlachtą”, spoglądając na norwidowskie pejzaże, które dzięki temu, że to zalewowe łąki, nie zmieniły się od stuleci. Warto posłuchać pięknej poezji, muzyki, zatańczyć poloneza. Warto odetchnąć klimatem epoki, która bezpowrotnie minęła. Dlatego zapraszamy do Strachówki.


Tak było w 2016 roku.