Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Z powiatu do Czarnogóry

Data: 13.04.2017 r., godz. 11.00   
Pod koniec ubiegłego roku samorząd Wołomina (starostwo i gmina) nawiązał współpracę z miastem i gminą Ulcinj, najbardziej na południe wysuniętą częścią Czarnogóry (tuż przy albańskiej granicy).
Zainicjowana w zeszłym roku przez starostę współpraca z samorządem miasta i gminy Ulcinj w Czarnogórze owocuje konkretnymi ofertami dla mieszkańców powiatu. Organizacja Turystyczna z Ulcinja przygotowała specjalną ofertę. W wybranych hotelach mieszkańcy powiatu wołomińskiego będą mogli skorzystać z ponad 50 proc. obniżki cen.
Wiosna, dzień coraz dłuższy, temperatura też rośnie. Powoli zaczynamy myśleć o wakacyjnych wyjazdach. W góry, nad morze, na żagle? A może gdzieś dalej? A jak dalej to dokąd?

Urokliwy kraj

Wyobraźmy sobie kraj ledwie dwa razy liczniejszy niż nasz powiat, czyli ok. 600.000 ludzi, z niesłychanie barwną, czasem trudną, a nawet krwawą, ale bardzo ciekawą historią. Kraj, w którym obok siebie żyją cztery różne narody i trzy religie. Kraj, w którym z tamtejszego Zakopanego do tamtejszego Sopotu jedzie się samochodem trochę ponad godzinę. Kraj, w którym od marca do listopada jest ciepło, a od końca kwietnia do października gorąco. Kraj, w którym morze na wiosnę lub późną jesienią jest cieplejsze niż Bałtyk w lipcu. I to wszystko tylko dwie godziny od słynnego Dubrownika.
Tak, to Czarnogóra, czyli coraz popularniejszy, ale wciąż jeszcze niedoceniany, kierunek wakacyjnych wyjazdów: przepiękna Boka Kotorska, czyli „norweski” fiord na Bałkanach, malownicze miasto i twierdza Kotor, urokliwa Budva, „wiszący” na skale klasztor Ostrog, tajemnicza twierdza w Barze, niesłychany Ulcij, jedyne w swoim rodzaju jezioro Szkoderskie, przepastne wąwozy, strome szczyty, zagubione cerkiewki, do których dojechać można tylko krętymi drogami, wijącymi się gdzieś wśród tajemniczych gór. I jeszcze cudowna kuchnia i niezwykle przyjacielscy ludzie.

Pomysł na wyjazd


Niewielka Czarnogóra ma mnóstwo atrakcji i wcale nie trzeba czekać do wakacji, by w cieple fantastycznie spędzić czas. Przecież już za miesiąc długi weekend majowy (od soboty, 29 kwietnia do niedzieli, 7 maja – trzy dni urlopu i dziewięć dni wolnego).
Ulcinj, samo miasto może się pochwalić wspaniałą starówką na wbijającym się w Adriatyk cyplu, który góruje nad zatoką, wokół której rozłożyło się nowe miasto, wspaniałą miejską plażą (Mala Plaža) ciągnącą się od portu wzdłuż miejskiego bulwaru, przy którym znajdują się liczne knajpki, puby i restauracje oraz najdłuższą na wschodnim wybrzeżu Adriatyku plażą (Velika Plaža). I historią liczącą sobie ponad dwa tysiące lat.
Gdyby zdecydować się na wyjazd do Ulcinja w majowy weekend, wtedy oprócz wszystkich „zwyczajnych” atrakcji (morze, pogoda, wspaniała kuchnia) dane nam będzie również uczestniczyć w corocznym festiwalu tradycyjnej muzyki. A festiwale na Bałkanach to wydarzenia same w sobie.
Niezależnie od tego czy planujemy wyjazd wakacyjny, czy w długi majowy weekend, to Czarnogóra jest doskonałym pomysłem. A jeśli Czarnogóra, to może Ulcinj? Nie dość, że mnóstwo atrakcji na miejscu, to jeszcze doskonała „baza wypadowa”, by poznać nie tylko Czarnogórę, ale również część Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Zainicjowana w zeszłym roku przez starostę współpraca z samorządem miasta i gminy Ulcinj w Czarnogórze owocuje konkretnymi ofertami dla mieszkańców powiatu. Organizacja Turystyczna z Ulcinja przygotowała specjalną ofertę. W wybranych hotelach mieszkańcy powiatu będą mogli skorzystać z ponad 50% obniżki cen:
– koszt noclegu od 8 do 10 euro,
– możliwość zamówienia wyżywienia.
Więcej informacji udzieli (po polsku) Selilm Karamanaga +382 69 368 300 (selimkaramanaga@hotmail.com)Paweł Sieger