Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

1 kwietnia 1917 – narodziny gminy Tłuszcz

Data: 13.04.2017 r., godz. 11.00   
Jak łatwo obliczyć, w tym roku mija 100 lat od tego wydarzenia. W związku z tym w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
Wydarzenie prowadziła Wioleta Kur, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Obrady otworzył Krzysztof Gajcy, przewodniczący rady, który zainicjował odśpiewanie hymnu państwowego oraz odczytał obwieszczenie o osadzie Tłuszcz z „Gazety Urzędowej Powiatu Mińska Mazowieckiego” z 1917 r.

Tłuszcz na kartach historii

Następnie Rada Miejska trwającej kadencji oddała cześć i szacunek pokoleniom samorządowców za pomocą symbolicznego gestu – aklamacji.
Podczas prelekcji uczestnicy mogli zapoznać się z historią Tłuszcza, poczynając od pierwszych dni jej istnienia do czasów współczesnych.
Burmistrz Paweł Bednarczyk opowiedział o realizowanych inwestycjach i jak bardzo gmina rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat.
Robert Szydlik omówił średniowieczną historię terenów obecnej gminy Tłuszcz w oparciu o prezentację multimedialną.
Okres XIX i XX wieku przybliżył Marcin Ołdak. Historyk przedstawił kilka ciekawostek z dziejów tłuszczańskiego samorządu i z życia zasłużonych mieszkańców m.in. w latach 1917-18 do gminy Tłuszcz należała wieś Krusze. Warto zaznaczyć, że początki nie należały do najłatwiejszych, a obszar gminy różnił się nieznacznie od obecnego. Samorządowcy działali w trudnych czasach a potrafili się jednak zjednoczyć i dzięki nim dziś gmina Tłuszcz może obchodzić okrągły jubileusz. Historia uczy i wskazuje wyjście nawet z beznadziejnej, wydawałoby się, sytuacji.
Na końcu głos zabrała Zuzanna Sieroszewska-Rolewicz, prawnuczka Wacława Sieroszewskiego – wybitnego pisarza, honorowego Obywatela Gminy Tłuszcz, autorytetu dla pierwszych pokoleń tłuszczańskiego samorządu. W swojej prezentacji przybliżyła losy pradziadka, który wiele lat spędził w Wierchojańsku, jako zesłaniec. Jego zasługi dla miasta są nie do przecenienia.
Liczne fotografie zaprezentowane przez prelegentów pozwoliły uczestnikom uroczystości doświadczyć ducha dawnych czasów i zobaczyć jak gmina Tłuszcz zmieniała się na przestrzeni stuleci.Podróż do świata muzyki


Kolejnym punktem programu było uhonorowanie medalami pamiątkowymi imienia Wacława Sieroszewskiego zasłużonych i wieloletnich samorządowców. Decyzją kapituły medale otrzymali m.in. Jan Krzysztof Białek, Tadeusz Pietrzyk, Zygmunt Czechowski i Sławomir Klocek.
Następnie głos zabrali samorządowcy m.in. Kazimierz Rakowski – starosta wołomiński, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego oraz Bożena Żelazowska – przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto marszałek w asyście pani Żelazkowskiej wręczyli honorowe medale Pro Masovia dla miasta i gminy Tłuszcz, burmistrza Bednarczyka oraz Jacka Pietranika, wieloletniego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej. Na koniec marszałek przyznał dyplomy uznania m.in. dla radnych. Listy gratulacyjne przekazali m.in. starosta Kazimierz Rakowski, w imieniu miasta Zielonki burmistrz Grzegorz Dudzik .
Statuetki z wyrazami uznania wręczyli przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych. W tym momencie przewodniczący Krzysztof Gajcy zamknął obrady sesji Rady Miejskiej w Tłuszczu.

W części artystycznej na gości czekała podróż do świata muzyki. Mentorami byli Arnold Kłymkiw (mieszkaniec Tłuszcza), Karolina Róża Kowalczyk i Katarzyna Szymkowiak, którzy oczarowali wszystkich swoimi głosami. Muzyczne tło zapewnił im pianista Piotr Szymanowicz.
Zwieńczeniem tego, jakże obfitego w doznania, dnia był urodzinowy tort i poczęstunek. Redakcja życzy gminie Tłuszcz i jej niepowtarzalnym mieszkańcom kolejnych stu lat. 
Przemówienie Pawła Bednarczyka, burmistrza Tłuszcza.

Prelekcja historyczna Marcina Ołdaka, regionalisty.

Prezentacja Zuzanny Sieroszewskiej-Rolewicz, prawnuczki Wacława Sieroszewskiego, zasłużonego obywatela gminy Tłuszcz.

Wystąpienie marszałka Adama Struzika.

Występ Arnolda Kłymkiwa (mieszkańca Tłuszcza), Karoliny Róży Kowalczyk i Katarzyny Szymkowiak.