Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Rekordowa zbiórka dla kombatantów

Data: 13.04.2017 r., godz. 11.00   
Od 20 do 25 marca odbyła się akcja „Kresowym Straceńcom – Paczka dla Kombatanta”. To już 10 zbiórka żywności, ubrań i produktów codziennego użytku dla kombatantów z Litwy i Białorusi. Tym razem przygotowano ponad 200 paczek, co stanowi rekord.
– Wszystko zaczęło się podczas spotkania z kombatantami z kresów wschodnich 11 listopada 2012 roku w kinie Kultura w Wołominie. Wówczas miałam możliwość obejrzenia filmu „Pani Weronika i jej chłopcy”, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Po powrocie do domu postanowiłam, że nie mogę tak po prostu przejść obok tego do porządku dziennego – relacjonuje Monika Brzezińska, członek stowarzyszenia i koordynator zbiórki.

– Następnego dnia zgłosiłam się do Miejskiego Domu Kultury w Wołominie i stowarzyszenia z pomysłem zorganizowania zbiórki. Spontanicznie w ciągu 3 tygodni udało się nam zorganizować pierwszą zbiórkę na Święta Bożego Narodzenia. Uczestniczyły w niej szkoły i przedszkola. Nie poprzestaliśmy jednak na tym. Co roku zwiększamy zasięg naszej akcji. Współpracują z nami już szkoły m.in. z Kobyłki, Zielonki, Radzymina, Sejn, Białegostoku i Sokółki. Zbiórki organizujemy również przed Świętami Wielkanocnymi. Bezinteresowność dzieci, nauczycieli i społeczności jest pokrzepiająca. Wielką wartością tej akcji jest ich wzajemna integracja. Cieszą wspólne spotkania uczniów z kombatantami, którzy są żywą lekcją historii, jakże ważną w kształtowaniu się młodych charakterów – podsumowuje.

6 kwietnia w III LO im. Jana Pawła II nastąpiło uroczyste przekazanie paczek na ręce pułkownik Weroniki Sebastianowicz i major Stanisławy Kociełowicz, które reprezentują Kombatantów z Litwy i Białorusi. Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Artur Kondrat wraz z paniami wręczył dyplomy uznania dla instytucji, które włączyły się w zbiórkę paczek oraz pamiątkowe medale stowarzyszenia za długoletnią współpracę: Przedszkolu Jasia i Małgosi w Wołominie, Szkole Podstawowej nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz III LO im. Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania byli pod wielkim wrażeniem występu artystycznego młodzieży, pod opieką Katarzyny Ewiak. Następnego dnia konwój z darami pojechał do Kuźnicy, Sejn, a następnie do Wilna. Wolontariusze z Wołomina osobiście przekazywali paczki rodakom, jedni i drudzy płakali ze szczęścia.

Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej dziękuje wszystkim instytucjom, wolontariuszom, młodzieży, nauczycielom za współudział w zbiórce paczek dla naszych rodaków z Kresów Wschodnich. Jest to sukces nas wszystkich.Rafał Orych