Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kongres w Zielonce

Data: 13.04.2017 r., godz. 11.00   
31 marca w sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum w Zielonce odbył się II Kongres Forum Gospodarczego Powiatu Wołomińskiego. Wydarzenie zorganizował Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński i Tadeusz Redyk, przewodniczący FGPW.
Na wstępie wszystkich gości, w tym m.in. delegację z Bośni i Hercegowiny, przywitał starosta Kazimierz Rakowski. Zaznaczył, że wspieranie przedsiębiorców jest kluczowe dla rozwoju gospodarki w powiecie.
Następnie głos zabrał Tadeusz Redyk, który podkreślił, że współpraca samorządów z przedsiębiorcami przynosi wzajemne korzyści i warto to kultywować, bowiem nie jest to takie powszechne w naszej ojczyźnie. Później dokonał krótkiego podsumowania działalności ostatnich 12 miesięcy FGPW. Jak zaznaczył, wizerunek powiatu wołomińskiego został w ostatnich latach mocno nadszarpnięty.
– Wizerunek traci się bardzo łatwo, odzyskuje długimi latami. To pewien proces, w który muszą być zaangażowani wszyscy. Dlatego forum gospodarcze powołało zespół do spraw wizerunku i promocji powiatu – dodał.
W swoim wystąpieniu poruszył też kwestię innych zespołów, które mają na celu poprawić sytuację samorządów i przedsiębiorców w powiecie m.in. w zakresie infrastruktury, rozwoju i lokalnego rynku pracy.

Wyzwania i perspektywy


Wydarzenie było podzielone na trzy panele trwające po półtorej godziny. Podczas pierwszego głos zabrali m.in. Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych ds. EFS, która omówiła europejskie fundusze dla przedsiębiorców na rozwój istniejącej działalności, Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, który omówił nowe wyzwania handlowe stojące przed Polską oraz Petar Dokić, minister przemysłu, energetyki i górnictwa Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie, który przybliżył perspektywy współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Bośnią i Hercegowiną.
Dla usprawnienia przebiegu kongresu drugi i trzeci panel zostały połączone w jedną całość. Tę część zaczął wykład Andrzeja Sadowskiego, prezydenta Centrum im. Adama Smitha. Prelegent rozpatrzył szansę Polski na ucieczkę z pułapki średniego rozwoju. Następnie głos zabrali m.in. Paweł Bednarczyk, burmistrz Tłuszcza, który jako przedstawiciel zespołu ds. infrastruktury i rozwoju przedstawił tereny inwestycyjne w naszym powiecie. Warto też wspomnieć o wystąpieniu Jerzego Mikulskiego, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego i przedstawiciela zespołu ds. regulacji prawnych i odbiurokratyzowania administracji, który scharakteryzował pakiet postulatów FGPW dla usprawnienia przepisów.

Oby tak dalej

Plany są ambitne i dotykają różnych sfer życia, co pokazuje, że uczestnicy kongresu podchodzą do tematu profesjonalnie. Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, a samorządy mają za zadanie zapewnić korzystne warunki rozwoju dla firm. Obustronne porozumienie pozwoli wydostać się naszemu powiatowi z niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Redakcja wierzy, że za słowami pójdą czyny, które przyniosą realne rozwiązania. Rafał Orych