Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Norwid w Chrzęsnem

Data: 09.03.2017 r., godz. 11.00   
2 marca w pałacu w Chrzęsnem (gmina Tłuszcz) odbyła się konferencja pt. „Ja to, co śpiewam, żyję – Norwida dialog z życiem i światem współczesnym AD 2017”. To ostatnie wydarzenie w projekcie „Wędrujący Norwid” zrealizowane przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego operatorem jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce.
Prelegentami konferencji byli wybitni norwidolodzy: prof. Jadwiga Puzynina – referat pt. „Cyprian Norwid – człowiek i obywatel na dziś”, prof. Anna Kozłowska – referat pt. „Cyprian Norwid – Karol Wojtyła. Ślady dialogu poetów”, dr Magdalena Woźniewska-Działak – referat pt. „Wczesny Norwid i podstawowe doświadczenie polskości” i dr Tomasz Korpysz – referat pt. „Człowiek nie tylko jest interesujący, ale i święty – szanowny”. O refleksji antropologicznej Norwida”. 


Od lewej: prof. Jadwiga Puzynina i dr Tomasz Korpysz.

– Naszymi partnerami w organizacji konferencji było Starostwo Powiatu Wołomińskiego, Fundacja Museion Norwid, Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”. Słuchacze mieli okazję „zobaczyć” Norwida w różnych odsłonach. W czasie przerwy zwiedzili wystawę „Czas na Norwida”, po której gości oprowadzili prezes Fundacji Muiseum Norwid Jacenty Matysiak i dr Tomasz Korpysz. W drugiej części programu zgromadzeni zobaczyli przedstawienie teatralne pt. „Norwid – miłość i samotność”. Podczas konferencji podsumowaliśmy także ogólnopolski konkurs na film i fotoreportaż „Wędrujący Norwid”. 


fot. organizatorzy

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, samorządowcom, nauczycielom, młodzieży, naszym partnerom w projekcie, pani Ani Gołoś – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Strachówce, paniom z KGW w Jadwisinie, nauczycielom i pracownikom Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej – mówi Grażyna Kapaon, prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Norwidowska.


fot. organizatorzyEdyta Nowak-Kokosza