Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Delegacja z USA w Ossowie

Data: 09.03.2017 r., godz. 11.00   
4 marca w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej w Ossowie gościła delegacja wojskowych w stanie spoczynku ze Stanów Zjednoczonych.
Grupie przewodził pułkownik Peter Herrly, który miał okazję odwiedzić Ossów w maju 2016 roku. Tym razem towarzyszyli mu John Smales, Jeff McGovern, Ernest Roth i Sam Doss, którzy z uwagą uczestniczyli w wizytacji.
Panowie obejrzeli film dokumentalny, zapoznali się z eksponatami na wystawach i udali się na spacer śladami Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Goście byli pod wrażeniem zbiorów zgromadzonych w instytucji, historycznego znaczenia bitwy i ofiary, jaką ponieśli polscy, zwłaszcza młodzi, żołnierze. „To wyjątkowe miejsce” – mówili i zapewnili, że odwiedzą ponownie Ossów w niedalekiej przyszłości.
Wizyta miała na celu zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich. Jak podkreślił płk Herrly, planują organizację wycieczek dla swoich rodaków, zwłaszcza młodych Amerykanów, do muzeów, np. Powstania Warszawskiego ‘44 i szczególnie ważnych historycznie miejsc w Polsce. W ten sposób chcą im przybliżyć polską kulturę, nie tylko w aspekcie historyczno-militarnym, ale również patriotycznym i religijnym. Dodał, że Ossów jest świetnym miejscem, aby rozpocząć zwiedzanie.
Jak zauważył pułkownik, wojna polsko-bolszewicka i związana z nią symbolika, np. postać kapelana Ignacego Skorupki, są najlepszą alternatywą dla Amerykanów, aby zrozumieć Polaków.
Tego dnia panowie odwiedzili jeszcze Radzymin i Warszawę.Rafał Orych