Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

100 pączków na 100-lecie gminy Tłuszcz

Data: 09.03.2017 r., godz. 11.00   
Takim tytułem opatrzono pierwsze zawody w jedzeniu pączków na czas, które odbyły się 23 lutego, w tłusty czwartek, w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej.
Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu,
w partnerstwie z Urzędem Miejskim i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.

Pierwszy tłuszczański pączuś

Wydarzenie prowadziła Wioleta Kur, dyrektor CKSiR. Na początku zaś Marcin Ołdak, prezes Towarzystwa, przybliżył historię obchodów tłustego czwartku.
Następnie goście udali się do pomieszczenia, gdzie odbyły się zawody. Do konkursu przystąpiło 13 zawodników. Przed nimi stanęły talerze z pięcioma pączkami. Zadanie polegało na zjedzeniu ich w jak najkrótszym czasie. Co istotne, uczestnicy nie mogli popijać podczas konsumpcji. Wśród nich znaleźli się reprezentanci obu płci zarówno dorośli, jak
i dzieci. Najstarsza zawodniczka miała 82 lata, zaś najmłodszy zawodnik miał 12 lat.
Zwycięzcą został Mateusz Śliwa, który zjadł pączki w rekordowym czasie 3 minut
i 31 sekund. W nagrodę otrzymał tytuł „Pierwszego Tłuszczańskiego Pączusia”, pamiątkowy dyplom i kosz słodyczy ufundowany przez Pawła Bednarczyka, burmistrza Tłuszcza.
Po zawodach wszyscy zebrani mogli skosztować pączków i faworków. Dla zainteresowanych czekała wystawa przygotowana przez Annę Jaworską, obrazująca obchody tłustego czwartku i karnawału w Polsce i na świecie oraz proces wyrabiania pączków. Ponadto goście mogli zobaczyć prace plastyczne w tematyce „pączek” przygotowane przez dzieci na zajęciach prowadzonych przez Małgorzatę Wdziekońską. Imprezę uświetnił występ wokalny Koła Gospodyń Wiejskich „Kalinki” z Miąsego.

Mateusz Śliwa - zwycięzca zawodów (fot. organizatorzy)

100-lecie gminy Tłuszcz

– Pomysł na tłusty czwartek narodził się już dawno temu, jednak tegoroczne obchody 100-lecia powołania gminy Tłuszcz stały się doskonałą okazją, żeby nasze całoroczne świętowanie zacząć od zawodów w jedzeniu pączków pod hasłem „100 pączków na 100-lecie gminy”. Nazwa Tłuszcz zobowiązuje i mam nadzieję, że ta impreza na stałe wpisze się w kalendarz imprez – mówi Wioleta Kur, dyrektor CKSiR.
– Cieszę się, że zgłosiło się tylu zawodników w różnym przedziale wiekowym. Dzięki takim imprezom mieszkańcy mają okazję się integrować. Współpraca dwóch instytucji kulturalnych zaowocowała realizacją fajnej inicjatywy, których potrzeba w Tłuszczu. Dziękuję Społecznemu Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej za pomoc w organizacji i czekam na kolejne, owocne efekty naszej współpracy – dodaje.
– Inicjatyw na 100-lecie gminy jest wiele. Zaczynamy 1 kwietnia na hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II od uroczystej sesji Rady Miejskiej. Data jest nieprzypadkowa, bowiem 1 kwietnia 1917 roku została powołana gmina Tłuszcz. Podczas sesji m.in. historycy Marcin Ołdak i Robert Szydlik opowiedzą o historii Tłuszcza, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk opowie o gminie w czasach współczesnych, a Zuzanna Sieroszewska-Rolewicz, wnuczka Wacława Sieroszewskiego, pisarza, podróżnika, który był zesłany na Sybir, podzieli się z nami wspomnieniami związanymi ze swoim dziadkiem. Podczas tej uroczystości po raz pierwszy wręczone zostaną również Medale Pamiątkowe im. Wacława Sieroszewskiego, a w części artystycznej usłyszymy mieszkańca Tłuszcza, światowej sławy tenora Arnolda Kłymkiwa, który wspólnie z przyjaciółmi z pewnością zapewni wszystkim zebranym wspaniałą ucztę muzyczną. Planowane są również wystawy tutaj w muzeum. Pierwsza z nich, związana z jubileuszem gminy, zostanie otwarta 31 marca. Ponadto planujemy koncerty i imprezy plenerowe, m.in. Dni Tłuszcza, które odbędą się 24-25 czerwca. Już teraz serdecznie zapraszam do Tłuszcza. Atrakcji nie zabraknie – relacjonuje.
– Szczególne podziękowania kierujemy do Cukierni „Pączek w Tłuszczu”, Piekarni – Cukierni „Robson” i Firmy Produkcyjno-Handlowej „Parys”, za przekazanie swoich słodkich wyrobów do degustacji. Wydarzenie patronatem medialnym objął „Goniec Tłuszczański”
i „Express Tłuszcz” – podsumowuje. Rafał Orych