Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Jedność Polaków, jedność prawicy

Data: 09.03.2017 r., godz. 11.00   
- Mając 16 lat wstąpiłem do Armii Krajowej i złożyłem przysięgę. Wspierałem się członków Armii Krajowej. Milicja wpadła na mój trop. Siedziałem w więzieniu, z którego wyciągnął mnie dyrektor zakładu, gdzie pracowałem – opowiadał „Faktom” porucznik Jerzy Nowicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy Wyklętych, region Warszawa-Wschód.
- Dziś dla Polaków najważniejsza jest jedność, także jedność całej prawicy – dodał porucznik Nowicki. Dodał, że dziś mieszka na Gocławiu, w dzielnicy bloków wojskowych. Dostaje głuchy telefony, od kiedy pojawił się w telewizji na mszy w berecie jako AK-owiec. Jerzy Nowicki przybył do Kobyłki w niedzielę marca na uroczystości związane z upamiętnieniem żołnierzy niezłomnych. Uczestniczył w nich także minister Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Organizatorem obchodów był Komitet Pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego i komitet Prawa i Sprawiedliwości Kobyłka. Uroczystość organizowano po raz piąty. Patronat objął prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. Patronat honorowy: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, ks. dziekan Jan Andrzejewski, poseł na Sejm RP Andrzej Melak. Na uroczystości licznie reprezentowane były organizacje społeczne i samorządowe, m.in. Wspólnota Samorządowa Koło Kobyłka. Obchody zaczęły się mszą świętą w bazylice św. Trójcy. Następnie uczestnicy utworzyli pochód, ze sztandarami i przeszli do pobliskiego parku przed pomnik poświęcony żołnierzom niezłomnym. Po przemówieniach m.in. ministra Mariusza Błaszczaka, posła Andrzeja Melaka i modlitwie poprowadzonej przez księdza dziekana Jana Andrzejewskiego złożono liczne wiązanki i kwiaty przed pomnikiem. Pogoda dopisała i po zakończeniu uroczystości zgromadzeni na uroczystości udali się na wspólny posiłek w parku.

Dzień żołnierzy wyklętych w Kobyłce

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z czym w sobotę 25 lutego w Kobyłce odbyły się uroczyste obchody ku ich pamięci. Do ich organizacji włączyły się środowiska patriotyczne, społeczne, historyczne i szkolne. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Św. Trójcy w Kobyłce w intencji poległych i pomordowanych. Następnie zebrani udali się pod pomnik Żołnierza Wyklętego na Placu 15 sierpnia w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. Kolejnym punktem były przemówienia okolicznościowe. Robert Roguski, burmistrz Miasta Kobyłka podziękował organizatorom za żywą lekcję historii, a kombatantom za ich świadectwo tamtego czasu. Zwrócił się również do młodzieży, aby przesłanie zanieśli przyszłym pokoleniom. Uroczystości okrasił występ młodych artystów, którzy prosto z serca zaśpiewali pieśni patriotyczne. Pamięć bohaterów narodowych została godnie uczczona. W obchodach uczestniczyło wielu samorządowców i organizacji. W komitecie honorowym znaleźli się burmistrz Robert Roguski, Kornel Morawiecki, marszałek senior Sejmu RP i poseł PiS Paweł Lisiecki.

Porozumienie międzypokoleniowe

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych trwały od 25 lutego do 2 marca i miały miejsce w Kobyłce, Zielonce, Markach, Wołominie, Ząbkach, Warszawie i Kuklówce Radziejowickiej. 25 lutego na ognisku pamięci w Kuklówce młodzież m.in. z Kobyłki, Zielonki, Wołomina i Klubu Historycznego AK z Radzymina spotkała się z kombatantami.
Warto zaznaczyć, że komitet organizacyjny chciał zintegrować społeczność wielu miast w tej inicjatywie. W obchodach uczestniczyła również młodzież z Sejn, Kuźnicy Białostockiej, Suwałk oraz Augustowa. Jak podkreślają organizatorzy, porozumienie międzypokoleniowe jest podstawą do zrozumienia przez młodych kart historii.
Co istotne, 1 marca w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Weronika Sebastianowicz została awansowana na stopień pułkownika z rąk Antoniego Macierewicza, ministra Obrony Narodowej. Tego dnia wolontariusze z Wołomina przygotowali dla płk Weroniki niespodziankę – tort.
Organizatorami byli: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Pamięci Armii Krajowej „Kresy RP” wraz z wieloma innymi partnerami w ramach Społecznego Komitetu Organizacji Obchodów Patriotycznych. Patronat objął prezydent Andrzej Duda. Koordynatorem działań w powiecie wołomińskim był Ryszard Madziar.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Łagierników i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w uroczystościach wzięli również udział kombatanci z szeregów AK z Polski oraz Kresów Wschodnich II RP, którzy nie mogą celebrować Dnia Żołnierza na Białorusi. Tamtejsze władze uważają ich za bandytów i represjonują.


Mariusz Pazio