Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Zielonka: Pierwsze przejście podziemne

Data: 23.02.2017 r., godz. 11.00   
W Zielonce otwarto pierwsze z trzech przejść podziemnych pod torami, które powstają w ramach modernizacji linii kolejowej E75. Dzięki otwarciu pieszo-rowerowego przejścia przedostaniemy się pod torami kolejowymi z parku Dębinki na ulicę Słowackiego.
Komisja techniczna zatwierdziła odbiór w poniedziałek 20 lutego. Przejście nosi nazwę „Zosinek” pochodzącą od dawnego folwarku w Zielonce. Nie jest jeszcze możliwe wejście na perony z przejścia podziemnego. Powinno zostać ono umożliwione po uzyskaniu odbiorów na samym peronie.

- To ważny moment, ponieważ otwarte zostało pierwsze w historii miasta bezkolizyjne przejście podziemne pod torami. Poprawi to bezpieczeństwo młodzieży uczęszczającej do gimnazjum, skróci drogę dla wielu mieszkańców udających się np. do urzędu lub przychodni – mówi burmistrz Grzegorz Dudzik.

W pierwotnych planach Kolei otworzonego dziś przejścia nie było. Zostało ono dodatkowo zaprojektowane i wykonane na wniosek Miasta Zielonka dzięki porozumieniu zawartym z PKP PLK. Przejście wykonała firma Banimex. Otwarte przejście ma charakter pieszo-rowerowy, za kilka miesięcy będzie stanowić połączenie odcinków szlaku rowerowego na wale rzeki Długiej, który zostanie zrealizowany dzięki pozyskaniu Funduszy Europejskich.

Przejście jest monitorowane całodobowo, a obraz z kamer rejestrowany jest na serwerze miejskiego monitoringu. Wewnątrz przejścia i przy wejściach zainstalowanych zostało 6 kamer.

To jedno z trzech przejść pod torami, które powstaną w Zielonce. Drugie przejście piesze zbudowane zostanie pomiędzy końcem ul. ks. Abramskiego i ul. Słowackiego, a dokładnie przed wejściem do Ośrodka Kultury i Sportu. Pod torami w Zielonce przejdziemy też tunelem w ul. Kolejowej. Oddanie pozostałych przejść planowane jest w drugim kwartale 2017 r.


Przejście podziemne w Zielonce