Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kolędy w Strachówce

Data: 12.01.2017 r., godz. 18.00   
„Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają” (ludowe).
Wypełniając słowa św. Jana Pawła II: „Twórzcie kulturę wsi, w której obok rzeczy nowych pozostaną rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”, Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki zorganizowało po raz piąty Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Mimo niesprzyjającej mroźnej aury na przegląd przybyło 18 zespołów z powiatów: wołomińskiego, węgrowskiego, wyszkowskiego. 7 stycznia Strachówka była świadkiem tego, że żadna pogoda nie jest straszna ludziom, którzy chcą wielbić Boga muzyką i śpiewem. Po Mszy św. odprawionej przez ks. M. Jerzaka w intencji uczestników przeglądu odbył się w cudownej atmosferze koncert muzyki jazzowej w wykonaniu duetu KidBrown. Pani Jadzia Kłapa-Zarecka oraz Ania Frączek dały koncert dedykowany uczestnikom jubileuszowej edycji przeglądu. „Przyjemnie było nam kolędować z utalentowaną, przesympatyczną i znaną z serialu „Młodzi lekarze” Jadźką Kłapą-Zarecką. Jej koncert w parafialnym kościele w Strachówce był cudny, nastrojowy i naprawdę muzyczny (jazzowy) majstersztyk” – napisali łochowianie.
Po koncercie brzmiącym wyjątkowo dzięki głosom Jadzi i Ani wysłuchaliśmy występu Zespołu Parafialnego prowadzonego przez Mirosława Rogalskiego w parafii pw. WNMP w Strachówce. Występ zespołu z kolędą „Mizerna cicha”, pastorałkami „Witaj, gwiazdko złota” oraz „W grudniowe noce” był nastrojowy i radosny.

W świątecznym klimacie

Kolejne występy zgłoszonych zespołów odbyły się w świetlicy wiejskiej. Przejście ulicami Strachówki poprowadził Gwiazdor, Święta Rodzina, Trzej Królowie, Pastuszkowie i Aniołowie. Przegląd poprowadziła Wanda Suchenek, witając zespoły serdecznie, z nutką refleksji.
Na przegląd zaproszenie przyjęli: ksiądz Mieczysław Jerzak, Piotr Orzechowski – wójt gminy Strachówka, Krzysztof Jezierski – sekretarz UG Strachówka, radni gminy Strachówka: Krzysztof Gawor, Barbara Kozłowska, Ewa Mikulska, Sylwester Ołdak, Beata Paczkowska, Piotr Wronka – prezes Gminnego Zarządu OSP gminy Strachówka, prezes OSP Równe, Jadzia Kłapa- Zarecka z Przyjaciółmi, Joanna Murawska.
Wystąpiły następujące zespoły: z gminy Dąbrówka – Dąbrowianki z Dąbrówki, Chruścielanki z Chruścieli; z gminy Jadów – Sulejowianki z Sulejowa; z gminy Klembów – Wolenianki z Woli Rasztowskiej, Roszczepianki z Roszczepu; z gminy Łochów (powiat węgrowski) – zespół Łochowianie; z gminy Tłuszcz – Kalinki z Miąsego, Uśmiech Jesieni z Tłuszcza; z gminy Poświętne – Laskowianki z Laskowizny, Wolanki z Woli Ręczajskiej; z gminy Strachówka – KGW z Jadwisina, Równianki z Równego, KGW ze Strachówki, Zespół Parafialny parafii pw. WNMP ze Strachówki oraz zespół SPS; z gminy Wołomin – Kapela Ludowa Mazowszanie; z gminy Zabrodzie (powiat wyszkowski) – Sława z Zabrodzia i Norwidzianki z Głuch.

Trudny wybór

Występy oceniała kapituła w składzie: Małgorzata Włoczkowska – kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego AWF Warszawa, Jadwiga Ziernicka – kulturoznawczyni i podróżniczka z Krakowa, Małgorzata Janus – redaktor tygodnika „Poradnik Rolniczy”. Kapituła doceniła wykonania wszystkich zespołów, zwracając uwagę nie tylko na wokalną stronę występów, ale również na aspekt etnograficzny i kulturowy: stroje i dbałość o detale wizerunkowe zespołów. Zwróciła uwagę na Kapelę Ludową Mazowszanie oraz monolog wprowadzający do kolędy „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu Marii Myśliwiec z zespołu Wolenianki z Woli Rasztowskiej.
Prezes stowarzyszenia Krystyna Ołdak z wiceprezes Beatą Mikulską podsumowały wokalne występy, dziękując wszystkim zespołom i podkreślając niezwykłość każdego wykonania.
– Piękne są kolędy te znane, które możemy śpiewać z Wami, wyjątkowe i cenne pastorałki odświeżane z „czeluści pamięci”, niezwykłe i miłe są również te piosenki, które powstają specjalnie na przegląd czy te świąteczne podsłuchane w radiu”.

Pięć lat minęło

Prezes stowarzyszenia dokonała krótkiego podsumowania pięcioletniej organizacji przeglądów. Dotychczas wykonane zostało ponad 75 tytułów kolęd, pastorałek, piosenek świątecznych, utworów własnych o tematyce bożonarodzeniowej, z tego wyśpiewanych zostało 44 różnych tytułów kolęd i pastorałek. Najchętniej wykonywanymi utworami były: „Do szopy hej pasterze” (8 wykonań), „Nie było miejsca dla Ciebie” (7 wykonań); „Gore Gwiazda” (6 wykonań), „Jezus Malusieńki”, „Wesołą nowinę”, „W żłobie leży” (5 wykonań).
Następnie odbyło się wręczenie dyplomów, podziękowań oraz pamiątkowych statuetek dla zespołów. Organizatorzy podziękowali wszystkim, którzy pomagali społecznie, udzielili wsparcia finansowego, medialnego, patronatu. Zwieńczeniem przeglądu było połamanie się opłatkiem, życzenia świąteczno-noworoczne oraz kolacja przy blasku świec.
Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Strachówki, ksiądz proboszcz parafii pw. WNMP w Strachówce, a współorganizatorami byli: starosta wołomiński, gmina Strachówka oraz Lokalna Grupa Działania Równiny Wołomińskiej. Honorowego patronatu udzielił marszałek województwa mazowieckiego.Eliza Ołdak