Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Burmistrz Zielonki znalazł rozwiązanie

Data: 09.11.2016 r., godz. 14.00   
Skończyło się na strachu. Zapowiadana na 21 listopada likwidacja przejazdu tymczasowego w Zielonce nie dojdzie do skutku. Dopiero po otwarciu tunelu w ul. Kolejowej przejazd tymczasowy zniknie.
We wrześniu br. Torpol S.A. - wykonawca realizujący modernizację linii kolejowej E75 poinformował, że 21 listopada ma zamiar zlikwidować istniejący przejazd drogowy w ciągu ulic ks. Abramskiego-Słowackiego w Zielonce. Powód? Konieczność budowy rozjazdów dla nowego układu torowego, który do użytku ma zostać oddany już 12 grudnia. A rozjazdy są w projekcie dokładnie w miejscu tymczasowego przejazdu.

Nie do przyjęcia

O ile dwutygodniowe zamknięcia przejazdu w Zielonce miały już miejsce, to perspektywa braku przejazdu przez centrum miasta przez kilka miesięcy były nie do przyjęcia, ani dla władz Zielonki, ani dla mieszkańców. Zielonka szybko zaprotestowała przeciw tym planom, głosem burmistrza i Rady Miasta Zielonka. Przystąpiono do rozmów z wykonawcą i przede wszystkim z inwestorem.
Temat nie był prosty do rozwiązania. Próbowano znaleźć inne miejsce na przejazd tymczasowy, ale okazało się to bardzo trudne w realizacji. Wydawało się, że sytuacja jest patowa, że zamknięcie przejazdu musi potrwać przynajmniej do oddania tunelu drogowego w ul. Kolejowej. Udało się jednak znaleźć inne rozwiązanie. PKP PLK zdecydowały o dalszym wyłączeniu z ruchu części torów, by w ten sposób nie być zmuszonym do natychmiastowej budowy rozjazdów na przejeździe.

Rozmowy nie były łatwe

Inwestor przebudowy poinformował, że rezygnuje z planowanej na 21 listopada likwidacji przejazdu tymczasowego w Zielonce. Przejazd zostanie zamknięty dopiero po otwarciu tunelu w ul. Kolejowej. - Rozmowy nie były łatwe. Przedstawialiśmy nasze argumenty, proponowaliśmy alternatywne rozwiązania. Jestem bardzo wdzięczny przedstawicielom kolei, za wykazanie dobrej woli, chęci znalezienia rozwiązania w tej sytuacji – mówi burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik.
PKP PLK poinformowały w ubiegłym tygodniu, że w związku ze stanowczym protestem ze strony Miasta Zielonka przeciwko likwidacji tymczasowego przejazdu kolejowego w Zielonce, przejazd ten zostanie utrzymany do momentu oddania do użytku tunelu drogowego w ul. Kolejowej.
Możliwe będą nadal krótkoterminowe zamknięcia przejazdu związane z bieżącymi pracami, ale najważniejsze, że przejazd drogowy w centrum Zielonki zostanie utrzymany. Na budowie tunelu w ul. Kolejowej prace idą coraz lepiej. Przekop pod torami stał się faktem, trwa wylewka betonowych płyt pod przyszłą drogą. Termin zakończenia prac trudno na razie wskazać, bo wiele zależy do tego czy zima pozwoli na ich dobre tempo, ale nawet pomimo tego, pod torami w Zielonce powinniśmy już pojechać wiosną przyszłego roku.


Przekop w budowanym tunelu. Ul. Kolejowa