Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Samorządowe trupy w szafie: W odcinkach

Data: 27.10.2016 r., godz. 11.00   
Jesteśmy na półmetku kadencji samorządów, więc aż prosi się o małe podsumowanie. Czas jest ku temu również z innego powodu – do 15 listopada samorządy muszą złożyć do Regionalnych Izb Obrachunkowych projekty budżetów na kolejny rok. Warto więc przyjrzeć się działaniom samorządowców – wójtów, burmistrzów, starosty oraz radnych – temu, co zrobili, co obiecali zrobić, co zastali (jeśli nastąpiło trzęsienie ziemi i kadry zarządzające naszymi małymi ojczyznami zmieniły się zasadniczo i generalnie, a więc co „poprzedni układ” pozostawił w spadku). Wreszcie: jaką nam przyszłość szykują? Bo nie łudźmy się – ktoś za to wszystko płaci.
„I panie: kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci... My płacimy. To są nasze pieniądze, proszę pana. Społeczeństwo, proszę pana!” (film „Rejs”, 1970).
Najpierw pewna refleksja natury dość ogólnej: w powiecie wołomińskim zmiany w układzie sił, nowe twarze, nowe „idee”; w gminach różnie – zmiany totalne albo kontynuacja. I to koniec refleksji. Oczywiście, może się pojawić pytanie czy „dobra zmiana” dotarła również do naszej małej ojczyzny, czy też raczej udało się ją powstrzymać jak sowieckie zagony pancerne Guderianowi w 1944 roku (też w naszych okolicach)?

A teraz wyjaśnienie, dlaczego o samorządowych trupach pisać będziemy w odcinkach:
Ludzie kochają seriale. I to jest fakt. Najbardziej kochają seriale, które mają wiele sezonów. Sezony to – przeważnie – albo kolejne sprawy, którymi zajmuje się bohater (a ich rozwikłanie zajmuje srylion odcinków), albo nowa ekipa zajmująca się przez srylion odcinków rozwikływaniem jeszcze innej zbrodni, albo zmieniające się koleje losu bohaterów walczących o dostęp do, np. koryta, albo jeszcze coś innego w podobny deseń.

Postanowiliśmy więc odwołać się do owego serialowego wzorca i cykl artykułów o samorządach powiatu wołomińskiego podzieliliśmy na sezony, z których każdy poświęcimy jednemu samorządowi. By naszą opowieść uczynić czytelniejszą, postanowiliśmy inspirować się m.in. takimi wiekopomnymi produkcjami odcinkowymi jak „Walka o tron” oraz „Walkin Death”, ale przede wszystkim „07 zgłoś się” i „Rodzina Soprano”, czyli horror skrzyżowany z kryminałem.
Zaczniemy od Radzymina.

Paweł Sieger