Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Przerwana łączność

Data: 09.03.2016 r., godz. 09.00   
W poniedziałek, 7 marca zorganizowano sesję historyczną poświęconą radiostacji Komendy Głównej Armii Krajowej, która działała w Zielonce w latach 1943-1944. Spotkanie było połączone z promocją komiksu pt. ,,Przerwana łączność”.
W 1941 roku Komenda Główna Związku Walki Zbrojnej postanowiła ulokować w okolicach Zielonki jedną ze swoich polowych radiostacji do kontaktu z rządem polskim na emigracji. Stacja działała w latach 1943-1944. Pierwsze nadanie wykonano na terenie starej cegielni „Towarzystwa Zielonka” przy ulicy Lipowej 1. Łącznie odbyło się ponad 100 emisji. Jej działalność została zakończona w maju 1944 roku. Powodem była wpadka radiotelegrafisty o pseudonimie „Słowik”, który został aresztowany przez Gestapo na Dworcu Wileńskim. „Słowik” postanowił współpracować z Gestapo, czego wynikiem było zatrzymanie 600 osób. 30 trafiło do siedziby Gestapo w Warszawie przy alei Szucha. Następnie 17 osób trafiło do obozu Gross-Rosen, gdzie w lipcu 1944 roku zostały rozstrzelane.
W czasie sesji przedstawiono historię pracy radiostacji, falę aresztowań AK-owców oraz dokumentację radiostacji. Na miejscu była również możliwość obejrzenia oryginalnej radiostacji, która działała w okolicach Zielonki w czasie II wojny światowej. Scenariusz komiksu przygotował Mirosław Sobiecki na podstawie historii przekazanych przez Pawła T. Gajzlera, a rysunki wykonał Dariusz Rygiel.

Dla „faktów.wwl” Mirosław Sobiecki:
– Komiks dotyczy Zielonki. Jako że jestem ząbkowianinem, to znajdziecie tam co najmniej trzy dymki, które odwołują się do bohaterów ząbkowskich. Komiks dotyczy radiostacji KG AK, która działała na terenie rejonu „Celków”, czyli 3 miejscowości: Marek, Ząbek i Zielonki. W czasie drugiej wojny światowej był to jeden, zamknięty obszar, w którym oddziały Armii Krajowej organizowały się aby walczyć z okupantem. Dowództwo było w Markach, natomiast stacja najwięcej nadawała w Zielonce.
„Przerwana łączność” jest bezpośrednio związana z minikomiksem ząbkowskim. Występują ci sami bohaterowie, przeplata się małżeństwo Tulińskich. Już na pierwszej planszy „Przerwanej łączności” pojawia się tekst „powiadom Stanisława”. „Stanisław” to właśnie porucznik AK z Ząbek. To, co dzieje się w minikomiksie ząbkowskim, jest ciągiem dalszym wydarzeń z Zielonki.

opr. KG