Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Niezachwiana wiara w rządowe programy

Data: 01.09.2016 r., godz. 09.00   
Rządowy program Rodzina 500 plus jest przełomowy, bo niweluje rażące różnice społeczne – powiedział dzisiaj metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas niedzielnej pielgrzymki kobiet w Piekarach Śląskich (abp Skworc w Piekarach Śl.)
Szkoda, gdyż dzisiaj była taka dobra Ewangelia, by powiedzieć coś kobietom w Piekarach Śląskich – „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi” (Łk 13,24). Jezus nie daje nikomu „zasiłku” i jak dobry pedagog posługuje się obrazem „ciasnych drzwi”, by zachęcić do mobilizacji nasze siły, abyśmy osiągnęli proponowane zbawienie. Widzę, że przyszło nam żyć w czasach, kiedy nawet biskupi zaczęli bardziej koncentrować się na rzeczach materialnych niż na zbawieniu i wierzyć bezkrytycznie w to, że poprawa warunków życia bierze się z wprowadzania rządowych programów, a nie z pracy i przedsiębiorczości.
Wszyscy sprawujący władzę polityczną mają wrodzoną tendencję do rozciągania sfery swojej dominacji, by kontrolować życie swoich obywateli. Dzisiaj państwo wkrada się w najbardziej intymną sferą naszego życia, jakim jest rodzina. Zasiłek na dziecko jest zwyczajnym uprzedmiotowieniem rodziny przez państwo i szkoda, że nikt w Kościele nie staje w jej obronie.

Kiedyś w Kościele uczono, że jedyną skuteczną osłoną dla rodzinny jest instytucja własności prywatnej. To ona stawia granice autorytarnym działaniom rządów, stwarzając jednostce niezbędną przestrzeń dla jej autonomicznego rozwoju intelektualnego i materialnego.
Dzisiaj ludzie Kościoła pokładają niezachwianą wiarę w rządowe programy, zapominając, że poza sferą prywatnej własności i rynku rozciąga się sfera przymusu i przemocy. Między człowiekiem jako podmiotem pracy oraz jego prawem do owoców tej pracy istnieje ścisły związek. Zachowanie tego związku jest jedynym gwarantem rozwoju drzemiących w człowieku sił twórczych.
W przeciwieństwie do abp. W. Skworca pamiętał o tym kiedyś Leon XIII, który w pierwszej encyklice społecznej „Rerum novarum” (1891), pisał, że wysokie podatki są zamachem na świętość prawa własności i było to w czasach, kiedy podatki w XIX w. w Europie były znacznie niższe od tych, jakie mamy dzisiaj.ks. Jacek Gniadek jest ekspertem Centrum Wielodzietności 
http://centrumwielodzietnosci.pl/
Strona internetowa: www.jacekgniadek.com