PATRIOTYCZNE WYCHOWANIE
– Mam ogromny szacunek do „Solidarności”. Moja działalność wiązała się z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi. Inaczej odbierano związki zawodowe w dużych zakładach pracy, a inaczej na wsi w gminach takich jak Strachówka czy Klembów – powiedział Kazimierz Rakowski. – Najbardziej mnie kształtowała rodzina, moi rodzice i wujkowie. Miałem pięciu wujków, wszyscy bracia mojej mamy. Zaangażowanie, opowiadanie w domu rodzinnym o przedwojniu. Urodziłem się w 1950 roku czyli nie miałem żadnych doświadczeń z okupacji – dodał Konrad Rytel. – Muszę podkreślić, że ukształtowali mnie nauczyciele. Miałem szczęście chodzić do szkoły podstawowej w Kobyłce, gdzie uczyli nas nauczyciele przedwojenni. Wobec czego nie sączyli jakiejś propagandy. Księża, którzy nas uczyli i prowadzali na różne miejsca pamięci, o których nikt nie pamiętał – zaznaczył.
BÓG, HONOR, OJCZYZNA
– Praktycznie od dzieciństwa interesowałem się polityką. Z początku byłem mocno lewicowy. W latach 60. czytałem przeważnie „Trybunę Ludu”. Mam za sobą przynależność do „partii”. Wierzyłem w tą sprawiedliwość. Wiadomo, co się okazało – wspomniał Kazimierz Orzechowski. – Jak przyszła „Solidarność”, z Józefem w pierwszej linii staraliśmy się to organizować. Staraliśmy się rozwiązywać problemy gminne w formie dialogu – dodał.
– Miałem szczęście i w rodzinie dostałem wychowanie i dziedzictwo sięgające wolnej Polski, II RP. Tradycyjna rodzina wierząca, mocno związana z Kościołem. Czego wyrazem była przynależność do takiego ruchu przy prymasie Wyszyńskim „Rodzina rodzin” – powiedział Józef Kapaon. – W rodzinie był kult Bolesława Prusa, bo był bratem ciotecznym mojej babci – podkreślił. – Władza koncentrowała się na pracowniczej „Solidarności”, a odpuszczała nam (NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – przyp. red.). Nie traktowała nas z taką determinacją – wspomniał Kazimierz Orzechowski.
– Klimat był bardziej luźny, chrześcijański. Ludzie odnajdowali się przez wiarę. Wieś była bardziej samodzielna. Dużo było ludzi, dla których hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” coś znaczyło. Honor był dla wielu z nich bardzo ważny – zauważył.
Kolejnymi akcentami uroczystości były: przedstawienie zrealizowane przez klasę 8b pod kierownictwem Emilii Badurek i koncert „Wolność” w wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka, lidera zespołu Piramidy. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Norwid odczytany” autorstwa Grażyny Kapaon. Wręczono również nagrody dla laureatów konkursu „Norwid odczytany”.
.jpg)
fot. Sebastian Radzio
.jpg)
.jpg)
Rafał Orych
.jpg)
.jpg)
Rafał Orych