Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Nowy prezes LGD

Data: 21.12.2021 r., godz. 17.00   
Grzegorz Kaflik został nowym prezesem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”. 7 grudnia w budynku OSP Strachówka odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie, podczas którego wybrano zarząd.
Rafał Orych: Proszę coś powiedzieć o sobie.
Grzegorz Kaflik: – Mam 43 lata i mieszkam w Brańszczyku w powiecie wyszkowskim. Z LGD jestem związany od prawie 10 lat. Dotychczas sprawowałem funkcję członka rady. W związku z rezygnacją z funkcji prezesa pana Artura Dzięcioła, poproszono mnie o przejęcie roli prezesa w Stowarzyszeniu. Podjąłem to wyzwanie.
Posiadam doświadczenie we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi. Zawodowo jestem aktywny już 23 lata, z czego 12 lat pełniłem stanowiska kierownicze. Byłem radnym Gminy Brańszczyk w kadencji 2014-2018, gdzie pełniłem funkcję przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Promocji. Aktualnie jestem członkiem zarządu w Mazowiecko - Podlaskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym. Ma to również związek z faktem, że od 2011 roku prowadzę z żoną gospodarstwo agroturystyczne. Zawsze mogę liczyć na jej wsparcie.Jak podsumuje Pan dotychczasowe działania?
– LGD w ramach programu PROW 2014-2020 zrealizowało 9 naborów, w wyniku których przyznano 125 dotacji na łączną kwotę 13 mln 381 tys. 848,81 zł. Mówiąc precyzyjniej m.in. przyznano 69 dotacji (3 nabory) dla osób chcących założyć swoją działalność gospodarczą i 33 dotacje
(4 nabory) dla organizacji pozarządowych oraz podmiotów z sektora publicznego, które zrealizowały działania z zakresu turystyki na obszarze powiatów wołomińskiego i wyszkowskiego.

Jakie zmiany i wyzwania czekają nowy zarząd w 2022 roku?
– Zmiany zaszły na szczeblu zarządu, komisji rewizyjnej i rady. W związku ze złożonymi rezygnacjami oraz objęciem nowych stanowisk we władzach Stowarzyszenia przez część członków Rady podczas zebrania uzupełniono jej skład. Rada Stowarzyszenia liczy obecnie 15 osób i w większości została bez zmian. Przewodniczącą jest nadal Żaneta Kozak.
Czeka nas dużo pracy. Na początku przyszłego roku przystąpimy do prac związanych z pisaniem i wdrożeniem Nowej Strategii na kolejny okres programowania.
Do wydatkowania w ramach środków niewykorzystanych w Lokalnej Strategii Rozwoju podczas tego okresu pozostało 482 tys. euro. Dodatkowo czekamy na podpisanie aneksu na okres przejściowy, na kolejne 2 lata, gdzie do uzyskania jest dodatkowe 637 tys. euro. Łączna kwota w przeliczeniu to 5 mln zł.

Na jakie przedsięwzięcia będzie stawiał nowy zarząd?
– Będą one następujące: premie – ok. 400 tys. euro, turystyka, rekreacja i kultura – 256 tys. euro, rozwój działalności gospodarczej – nie ma jeszcze podanej kwoty, dziedzictwo lokalne – 16 tys. euro i infrastruktura – 414 tys. euro. Warto sięgać po te kwoty.
Poza środkami pozyskiwanymi z Urzędu Marszałkowskiego będziemy starali się kontynuować współpracę z Polsko Amerykańską Fundacją Wolności, która dystrybuuje środki poprzez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i dzięki której możemy korzystać z programu Działaj Lokalnie przeznaczonego dla lokalnej społeczności.