Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Felieton z zębem

Data: 30.06.2016 r., godz. 10.00   
Mój kolega po fachu – prawie przyjaciel – dostał fajną robotę w gazecie, a ja – pieprzony frankowicz – nawet nie potrafię się z tego naprawdę ucieszyć, bo wciąż w tyle głowy mam myśl – że frank szwajcarski drożeje.
Mój kolega po fachu – prawie przyjaciel – dostał fajną robotę w gazecie, a ja – pieprzony frankowicz – nawet nie potrafię się z tego naprawdę ucieszyć, bo wciąż w tyle głowy mam myśl – że frank szwajcarski drożeje.
Tak, pamiętam! Jestem tylko jednym z 700 tysięcy obywateli, którzy – w większości – mają poważniejsze kłopoty.
Tak, wiem – biorąc pożyczkę na mieszkanie powinienem wiedzieć, że obca waluta może zdrożeć. Właśnie sprawdziłem w banku, a pożyczyłem tam 150 pln – po 10 latach spłaciłem tę kwotę w złotówkach. Ale w walucie szwajcarskiej mam do oddania dziś dwa razy więcej. A co będzie za rok czy za miesiąc. Żeby nie zwariować, trzeba myśleć o czym innym. Staram się.

Na tym samym piętrze w bloku, obok mego lokalu mieszkają babcia z wnuczką. Różnica wieku minimum 50 lat, ale kochają się, aż miło popatrzeć. A propos patrzenia – mała lat ok. 6,5, szczerbata od ucha do ucha. Już drugi rok taka szczerbata. Trochę zdziwiony spytałem, dlaczego tak długo. Babcia w płacz – bo nie ma ubezpieczenia. Dziewczynka ma próchnicę, wymaga leczenia. Rodzice pracują w Anglii, a dziewczynka nie jest ubezpieczona. Babcia nie ma pieniędzy. Pytam, jak to możliwe – przecież wszyscy wiemy, że Anglicy płacą socjal na dzieci osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Babcia na to – „tak, ale rodzice zataili, że mają dziecko, ponieważ legalnej pracy by nie dostali”. Angielscy pracodawcy też nie chcą kłopotów.  Wyszedłem z domu na spacer z psem. Idziemy uliczką, mijamy gabinet stomatologa. W oknie plakat akcji: „Chroń dziecięce uśmiechy i tekst – … aż 75% dzieci z województw objętych akcją ma problemy z próchnicą…. aż 35% dzieci ma 4 lub więcej zębów z próchnicą…”.

Mam „fart”, pomyślałem – moja mała sąsiadka to rekordzistka, bo szczerbaty uśmiech ma od ucha do ucha.
A tak na marginesie, czy nie można z pomocą lokalnych samorządów zorganizować w szkołach akcji informacyjnej dla dzieci i rodziców (że o samorządowych pieniądzach na walkę z próchnicą nie wspomnę)?
Tylko zdrowy śmiech nas może uratować!

cdn.

Jerzy van Jevploff 
Radio Polska Live