Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Budowa obwodnicy Marek wstrzymana

Data: 30.03.2016 r., godz. 14.30   

Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wstrzymano prace przy budowie drogi S8 od węzła "Marki" do węzła "Radzymin Płd" oraz od węzła "Drewnica" do węzła "Kobyłka". Na miejscu odkryto pozostałości militarne z pierwszej połowy XX wieku.

Na 700 metrowym pasie inwestycji wstrzymano prace przy użyciu ciężkiego sprzętu. Dopuszczalne jest jedynie od-humusowanie terenu przy użyciu koparki oraz prace ręczne poza obszarem odsłoniętych pozostałości archeologicznych. Odkryte zostały tam okopy i stanowiska strzeleckie prawdopodobnie pochodzą z I połowy XX wieku. Mogą być związane są z Bitwą Warszawską z 1920 roku.

Na koszt GDDKiA przeprowadzone zostaną archeologiczne badania wykopaliskowe wraz z wykonaniem niezbędnej dokumentacji. Prace na tym odcinku wstrzymano na około miesiąc. Okres ten może sięgnąć nawet 6 miesięcy, jeśli w trakcie badań archeologicznych odnaleziony zostanie zabytek posiadający wyjątkową wartość. Mogą się tam znajdować również niewypały, więc zalecono stały nadzór saperski. Z informacji które otrzymaliśmy wynika, że prace prowadzone na terenie budowy drogi S8 nie powinny mieć wpływu na termin oddania obwodnicy do użytku.