Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

RIPOK do prokuratury

Data: 08.03.2016 r., godz. 12.00   

Na konferencji zwołanej we wtorek 8 marca, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oświadczyła, że złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie realizacji inwestycji pn. Zakład Zagospodarowania Odpadów Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Wołominie.

Analizy przebiegu procesu przygotowania oraz realizacji inwestycji, zdaniem burmistrz Wołomina, zarówno pod kątem prawnym jak i ekonomicznym wskazują na możliwość popełnienia przestępstwa, w tym działania na szkodę gminy Wołomin oraz należącej do niej spółki. Na tę wieść z tyłu sali rozległy się brawa. W wyniku przeprowadzonych przez Urząd Miejski badań, wykryto nieprawidłowości, które mogą obciążyć poprzednie władze gminy oraz spółki. Dotyczy to podjęcia decyzji o realizacji inwestycji jak i samego procesu inwestycyjnego. „Sposób prowadzenia inwestycji wygenerował również głęboki konflikt społeczny, a protesty mieszkańców były ignorowane i zwalczane” - czytamy w oświadczeniu burmistrz Wołomina. W efekcie działań, spółka MZO nie może korzystać z instalacji, na którą wydano łącznie około 15 mln złotych.


Obecnie dobiega końca okres oczekiwania na rozstrzygnięcia administracyjne dotyczące możliwości korzystania ze składowiska. Decyzję podejmie między innymi Samorządowe Kolegium Odwoławcze do końca marca 2016 roku. W związku z sytuacją, burmistrz zadecydowała o zorganizowaniu konsultacji z mieszkańcami 4 kwietnia br.

Na konferencji pojawił się były burmistrz Wołomina Ryszard Madziar. Poprosiliśmy go o komentarz w tej sprawie:

Jak widać było, wszyscy z lekkim uśmiechem przyjmowali to oświadczenie Pani burmistrz. Zarówno dziennikarze jak i osoby tu obecne miały z tyłu głowy sesję rady miejskiej, która odbyła się 2 tygodnie temu, gdzie przeciwko burmistrz Radwan i wiceburmistrzowi Jagodzińskiemu zostały skierowane sprawy do prokuratury, CBA, RIO i Urzędu Zamówień Publicznych w związku z licznymi nieprawidłowościami przy projekcie „Internet dla sołectw”. Dzisiejsza konferencja prasowa jak gdyby służy temu aby przykryć tamten temat. Sprawa związana z RIPOKIEM żyje w świadomości społecznej od dłuższego czasu. Pani burmistrz miała czas żeby ogłosić moment na konsultacje społeczne. Jak dzisiaj słyszeliśmy, z wielką pompą ogłasza, że będzie od 4 kwietnia uprawiać konsultacje społeczne w tej sprawie. Przypomnijmy, że pani burmistrz pełni władzę od 16 miesięcy, to jest 480 dni, więc miała tyle czasu na to, żeby to spotkanie z mieszkańcami w kwestii RIPOKu ogłosić. To nie jest przypadek. Każdy zdroworozsądkowo myślący wie, że dzisiejsza konferencja jest związana z tym co się wydarzyło 2 tygodnie temu.