Dzięki pracy dr. Leona Bokiewicza, jadowskiego lekarza i etnografa wiemy, jak wyglądało życie codzienne, jadłospis i dzień świąteczny przeciętnego mieszkańca naszych okolic w 1872 r.
Co za niecodzienna historia! Przed Szkołą Podstawową im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach (gmina Tłuszcz) wyrósł bogato zdobiony symbol syberyjskiego narodu Jakutów. To ich wyraz wdzięczności dla postaci, która jest ich wielkim bohaterem od ponad stu lat.
W sobotę, 23 marca odbyło się oficjalne przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego Star 1466 „Wiesio” dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ręczajach Polskich (gmina Poświętne).
Są dwie unihokejowe stolice Polski – Nowy Targ i Zielonka. Tę niezwykłą nobilitację zawdzięczamy wieloletniej pracy u podstaw trenerów tej dyscypliny, którzy z młodzieży Zielonki uczynili zespoły ścisłej czołówki Polski, zawodników potrafiących nawiązywać równą walkę nawet z europejskimi zespołami.
Do 24 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach (filia na trybunie sportowej, ul. Słowackiego 21) można oglądać obrazy ząbkowianki Izabeli Lewkowicz. Otwarcie wystawy odbyło się 16 marca. Wernisażowi towarzyszył koncert w wykonaniu Roberta Szymczyka i Mariusza Ostrowskiego.
Ochotnicza Straż Pożarna w Myszadłach (gmina Jadów) świętowała wstąpienie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. 13 kwietnia na placu przy remizie OSP Myszadła odbył się uroczysty apel. W zbiórce wzięły udział zastępy jednostek z tereny gminy Jadów oraz OSP Poświętne.
W dniach 10-14 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Piłce Siatkowej w Dębicy. Złoty medal zdobył Trefl Gdańsk. Członkiem zespołu jest Michał Ciok, wychowanek UKS 5 i MUKS Huragan Wolomin.
13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Przypada on w rocznicę ujawnienia przez ZSRR informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
W powiecie wołomińskim od początku 2019 r. odnotowano przypadki zachorowań na odrę. O komentarz poprosiliśmy Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wołominie. Odpowiedzi udzieliła Anna Godlewska. Stan na 15 kwietnia.
Do 13 maja w Pałacu w Chrzęsnem (gmina Tłuszcz) można oglądać obrazy Anety Saks. Otwarcie wystawy odbyło się 24 marca. Wernisaż wystawy okrasił koncert Macieja Fortuny z grupą Ragnar w ramach cyklu „Chrzęsne na jazzowo”.
Urząd Miejski w Wołominie ogłosił przetarg na budowę ulicy Przytorowej w Duczkach na odcinku od ulicy Willowej do ulicy Kolorowej. Termin składania ofert upłynie 24 kwietnia br.
Na zaproszenie Zarządu Powiatowego Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i Stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy w poniedziałek, 15 kwietnia, do Wołomina przyjechał prof. Robert Gwiazdowski.
W poniedziałek, 8 kwietnia została podpisana umowa w sprawie dotacji dla Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. W ciągu najbliższych 4 lat Powiat Wołomiński przekaże szpitalowi kwotę 36,5 mln złotych, która zostanie przeznaczona na rozbudowę placówki.
Emocje mieszkańców wzbudza budowa linii 400 kV Ostrołęka – Stanisławów. Z informacji przekazywanych od seniorów usłyszeliśmy, że prawie 60 lat temu do domostw mieszkańców gminy Strachówka „zawitał prąd”. Wiele z powstałych wówczas linii bez modernizacji funkcjonuje do dziś, ale ulegają awariom kilka razy w miesiącu.
W poprzednim numerze opowiadałem o tym, jak to pewną japońską markę rdza chrupie głośno i wyraźnie. Tym razem na tapetę wezmę słynny „rydwan” zza Odry i jego palący problem. Znów posłużę się kryptonimem, bo kto ma wiedzieć, ten wie. A ja po sądach chodzić nie będę. Zawsze mogę powiedzieć, że to fikcja literacka!
W niedzielę, 24 marca w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbyła się uroczystość wręczenia medali za 50 lat pożycia małżeńskiego dla 17 par z terenu gminy Wołomin. Odznaczenia dla dostojnych Jubilatów nadał prezydent RP Andrzej Duda.
Uchwałą z 2 kwietnia Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) uznała uchwałę Rady Miasta Marki w sprawie ustalenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami za nieważną.