Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dział: Felieton

Wykaz artykułów z działu Felieton.
 • Samorząd pod lupą: Czy warto skarżyć na władzę?
  (Zam: 30.03.2017 r., godz. 11.00)   

  Kontynuując myśl z poprzedniego felietonu, chciałam pochylić się nad instytucją skargi na bezczynność władzy, która nie udostępnia informacji publicznych. Czy warto dochodzić swoich praw? Czy przynosi to wymierny efekt i jest zasadne?
 • Samorząd pod lupą: Czy samorządy współpracują z obywatelami?
  (Zam: 09.03.2017 r., godz. 11.00)   

  14 lutego 2017 r. rząd przyjął nową strategię rozwoju kraju „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”, w której zachęca się do wpływu obywateli na życie publiczne.
 • Samorząd pod lupą: Bezinteresowna pomoc
  (Zam: 23.02.2017 r., godz. 11.00)   

  W tym numerze pochylę się nad inicjatywą Stowarzyszenia Pomoc w Dolinie Dolnego Bugu z Kuligowa (gmina Dąbrówka), które w ramach swoich działań realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Stowarzyszenie prowadzi taką pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców 4 gmin z terenu powiatu wołomińskiego. Organizacja działa od sierpnia 2011 roku, a jej prezesem jest Tadeusz Kapecki.
 • PiS nie może wygrać w samorządach uczciwie, więc zmieni prawo
  (Zam: 09.02.2017 r., godz. 11.00)   

  Kinga Gajewska-Płochocka, posłanka Platformy Obywatelskiej (okręg 20, obejmujący m.in. powiat wołomiński) komentuje sytuację w samorządach dotyczącą projektu PiS o ograniczeniu liczby kadencji samorządowców, możliwość przyspieszenia wyborów oraz powiększenia Warszawy o 32 okoliczne gminy.
 • Samorząd pod lupą: Za co płacimy radnym?
  (Zam: 09.02.2017 r., godz. 11.00)   

  Samorząd to instytucja, której warto się przyglądać. Jako obywatele powinniśmy wiedzieć, jakie decyzje podejmowane są w naszym imieniu. Jak reprezentują nas ludzie, na których głosowaliśmy w wyborach. Na łamach „faktów.wwl” będę starała się przybliżyć działania samorządowców z powiatu wołomińskiego. Szczególną uwagę zwrócę na postawy obywatelskie i jawność funkcjonowania instytucji samorządowych. Na początek coś z poświętniańskiego podwórka.
 • Biznes jak ta lala?
  (Zam: 12.01.2017 r., godz. 18.00)   

  Święta, Nowy Rok to zwykle festiwal… biedy. W programach TV, w periodykach, w kościele roi się od przypomnień na temat ludzkiej nędzy.
 • Węzeł emerytalny
  (Zam: 07.12.2016 r., godz. 13.00)   

  Jeśli chcemy mieć rządowe gwarancje emerytalne, to albo będziemy krócej pracować i na starość gorzej żyć, albo dłużej pracować i na starość niedojadać. Tertium datur est… poniżej.
 • Która „Solidarność” ważniejsza?!
  (Zam: 07.12.2016 r., godz. 13.00)   

  Kilka lat temu zainspirowany wypinaniem piersi przez wielu czołowych „bojowników” o wolność i demokrację z naszego terenu wołomińskiego napisałem obszerny artykuł – relację, historyczną już, z utworzenia Związku „Solidarność ’80” w moim przedsiębiorstwie „Eltor” („fakty.wwl” i „Patria”). Był to jeden z trzech największych zakładów pracy obok Huty i Stolarki w Wołominie.
 • Mieszkanie minus
  (Zam: 09.11.2016 r., godz. 14.00)   

  Ilekroć słyszę zarzuty, że rząd nie wywiązuje się z obietnicy danej wyborcom, skóra mi cierpnie. Boję się, że krytyka ze strony przeciwników politycznych czy przedstawicieli tzw. czwartej władzy zmusi rząd do realizacji obietnic, które są zwykle absurdalne.
 • Samorządowe trupy w szafie: W odcinkach
  (Zam: 27.10.2016 r., godz. 11.00)   

  Jesteśmy na półmetku kadencji samorządów, więc aż prosi się o małe podsumowanie. Czas jest ku temu również z innego powodu – do 15 listopada samorządy muszą złożyć do Regionalnych Izb Obrachunkowych projekty budżetów na kolejny rok. Warto więc przyjrzeć się działaniom samorządowców – wójtów, burmistrzów, starosty oraz radnych – temu, co zrobili, co obiecali zrobić, co zastali (jeśli nastąpiło trzęsienie ziemi i kadry zarządzające naszymi małymi ojczyznami zmieniły się zasadniczo i generalnie, a więc co „poprzedni układ” pozostawił w spadku). Wreszcie: jaką nam przyszłość szykują? Bo nie łudźmy się – ktoś za to wszystko płaci.