Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Poszukiwany fragment „Karasia”

Data: 19.09.2019 r., godz. 11.00   
Przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939”, na czele z prezesem Dariuszem Szymanowskim, w sobotę 15 września podjęli kolejną próbę, aby wydobyć w Duczkach (gmina Wołomin) element samolotu „Karaś”, który 7 września 1939 roku został zestrzelony i rozbił się pod Wołominem.
Dwie koparki i samochód odpompowujący wodę pracowały kilka godzin, jednak szybko napływająca woda gruntowa i osuwająca się ziemia uniemożliwiły po raz kolejny wydobycie fragmentu samolotu. Element „Karasia”, według relacji świadków wydarzeń z 1939 roku, wpadł do stawu przy ul. Jaroszewskiej w Duczkach. Działaniom towarzyszyła ekipa dziennikarzy z programu TVP „Było, nie minęło” z redaktorem Adamem Sikorskim.
Specjalistyczne urządzenia do skanowania obiektów pod ziemią wskazują, że w miejscu, w którym Stowarzyszenie „Wizna 1939” prowadzi wykopaliska, znajduje się około dwumetrowy element samolotu. Badacze zakładają, że może być to ogon „Karasia”. Liczą, że jest na nim biało-czerwona szachownica, która byłaby unikatowym znaleziskiem w skali nie tylko Polski, ale całego świata.
Czy przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” podejmą kolejną próbę wydobycia elementu „Karasia”? Obserwatorzy przedsięwzięcia mocno temu kibicują, chociaż zdają sobie sprawę z trudności, jakie stoją przed poszukiwaczami. Jak na razie poświęcają swój prywatny czas i finanse na poszukiwania. Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski wraz ze swoimi współpracownikami wykazują wielką determinację w działaniach zmierzających do dokonania tego niezwykłego odkrycia. Wielkim poświeceniem wykazuje się właściciel posesji przy ul. Jaroszewskiej w Duczkach, który wyraził zgodę na wykopaliska i wspiera badaczy w poszukiwaniach.RD