Reklama

fakty.wwl - Gazeta Powiatowa

Gazeta Powiatu Wołomińskiego Dwutygodnik, pismo bezpłatne Wołomin, Kobyłka, Zielonka, Radzymin, Marki, Klembów, Ząbki. Tłuszcz, Dąbrówka, Strachówka, Poświętne, Jadów

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Brytyjskim okiem

Data: 19.09.2019 r., godz. 11.00   
John Smales, historyk i emerytowany oficer armii brytyjskiej regularnie odwiedza Ossów z kolejnymi grupami amerykańskich żołnierzy. W rozmowie przybliża swoje przemyślenia na temat Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej.
Rafał Orych: Co sprawia, że powraca Pan do Ossowa?

John Smales: – Odwiedzam Ossów z kilku powodów. Aspekt historyczny – miała tu miejsce nieopisana bitwa. Drugi powód to głęboka wdzięczność, którą my Brytyjczycy i zachodnia Europa mamy do Polski, bo ocaliła nas od bolszewizmu.
Kluczowe jest, aby żołnierze amerykańscy zrozumieli, jak Polacy pokonali bolszewików. Dzięki wizycie w Ossowie dowiedzieli się, jak kształtowało się państwo polskie. A także, jaką taktykę i strategię obrali Polacy, aby pokonać wroga mającego przytłaczającą przewagę.Jak postrzega Pan Bitwę Warszawską?


– Wspólnie z Amerykanami odwiedzamy również inne miejsca związane z wojną polsko-bolszewicką m.in. Pińsk i Mińsk Mazowiecki. Chcemy poznać przebieg całego kontrataku. Byłem profesjonalnym żołnierzem przez 49 lat. Bitwa Warszawska jest dla mnie klasycznym przykładem dobrze przeprowadzonej batalii. Jest źródłem wiedzy i rozwiązań taktycznych nawet dziś. Uważam, że pokazuje polską umiejętność do szybkiego myślenia, zastosowania inteligencji i wykorzystania do walki wszystkich możliwych rozwiązań. Z tego co wiem, jest to jedyna bitwa, jaką mieliście w historii, gdzie walczyły razem: piechota, kawaleria, czołgi, samoloty, artyleria i pociągi opancerzone. Jest to unikalne militarne doświadczenie.

Proszę opowiedzieć o grupie, z którą Pan przyjechał.

– Grupa reprezentuje 66 Brygadę Wywiadu Wojskowego, która stacjonuje pod Frankfurtem (Niemcy). Do jej zadań należy, np. rozpoznawanie terenu i zbieranie informacji, które mogą zostać wykorzystane przez wojsko i oficerów w czasie ćwiczeń lub manewrów wojennych.
W czasie Bitwy Warszawskiej ważną rolę odegrała komunikacja – radio wywiad, w której Polacy wykazali się wysokimi umiejętnościami.

Proszę przybliżyć swoją osobę.

– Wstąpiłem do armii brytyjskiej w 1961 r. Większość mojej kariery była związana z wojskiem pancernym i zmechanizowanym, takim jak czołgi. W wojsku najbardziej interesują mnie dwie rzeczy – żołnierze i konie. To kolejny powód, dlaczego lubię przyjeżdżać do Polski. W Bitwie Warszawskiej brała udział kawaleria. Jestem entuzjastą zastosowania kawalerii podczas działań militarnych. Przyjeżdżam do Ossowa z wielką przyjemnością. Ta bitwa stanowi dla mnie ważną lekcję. Na koniec przytoczę ciekawostkę historyczną. Nie wiem czy Polacy wiedzą, że brytyjska kawaleria nie posiadała lancy, dopóki nie stoczyła bitwy z oddziałami Poniatowskiego. Lance zrobiły tak ogromne wrażenie na Brytyjczykach, że wprowadzili je do kawalerii i zaczęli ubierać się na wzór polski. Z tą różnicą, że odwrócili kolory flag na lancach na czerwono-białe.